umig
UMiG Ślesin

Sytuacja, w której się znaleźliśmy w związku z epidemią koronawirusa, wymaga od nas zachowania szczególnych środków ostrożności. Profilaktyka i zachowanie zdrowego rozsądku są w tej chwili najważniejsze. Ograniczmy naszą aktywność do niezbędnego minimum.

Zwracam się do Państwa o odpowiedzialne działanie. Pamiętajmy, że zamknięcie szkół nie jest formą ferii. Dopilnujmy, aby dzieci nie przebywały w miejscach publicznych. Proszę, aby najmłodsi nie mieli kontaktu z osobami starszymi, które musimy ochronić przed zakażeniem koronawirusem. Zostańmy w domach, nie odwiedzajmy się nawzajem, unikajmy masowych wizyt w sklepach, aptekach. Unikajmy skupisk ludzi, zachowujmy odstęp (zalecane min. 1,5 m).

Miejskie instytucje zostały zamknięte i pracują w trybie specjalnym. Jestem Przewodniczącym Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Sytuacja nie wymagała jeszcze ustanowienia dyżurów, ale prace zespołu trwają. Jeśli czują się Państwo zagrożeni lub wymagane są pilne rozwiązania sekretariat będzie łączył rozmowy bezpośrednio ze mną. W godzinach poza urzędowaniem pozostaję w ciągłym kontakcie z Policją i Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym. Wszystkie informacje otrzymuję na bieżąco, dlatego mogę reagować natychmiast. Proszę Państwa, to sytuacja naprawdę nadzwyczajna, mamy zamknięte granice. Nasi mieszkańcy będą powracali spoza granic naszego kraju. Bądźmy odpowiedzialni, poddajmy się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Dotyczy to zarówno przyjeżdżających, jak i osób z najbliższego otoczenia. Tylko izolacja uchroni nasze rodziny przed tragedią, jaka dzieje się we Włoszech.

Zachowajmy powagę sytuacji, ale nie popadajmy też w panikę. Chciałbym zapewnić, że Urząd Miasta i Gminy w Ślesinie będzie podawał rzetelne, wiarygodne informacje, które pomogą nam wszystkim funkcjonować na co dzień.

Po wielu konsultacjach, odgórnych poleceniach i rekomendacjach podjąłem szereg działań minimalizujących ryzyko zarażenia koronawirusem, ale przede wszystkim w trosce o zdrowie naszych mieszkańców:
– drzwi do Urzędu Miasta i Gminy w Ślesinie, M-GOPS-u zostały zamknięte
– załatwienie wszelkich niezbędnych spraw będzie odbywało się poprzez dzwonek znajdujący się przy drzwiach, zmieniliśmy również godziny pracy urzędu – zostały skrócone,
– w miarę możliwości proszę o komunikowanie się z pracownikami urzędu oraz podległymi jednostkami za pomocą telefonu: 63 2704011, maila: sekretariat@slesin.pl, mediów społecznościowych: https://www.facebook.com/gminaslesin/
– szkoły i przedszkola do 25 marca (lub do odwołania) nie prowadzą żadnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, dzieci powinny pozostać w domach i nie uczestniczyć w żadnych zbiorowiskach, lekcje dla uczniów wysyłane są poprzez e- -dziennik,
– Przedsiębiorstwo Komunalne (ZGK Spółka z o.o.) zostało zamknięte dla interesantów, kontakt tylko poprzez telefon 63 2704513 i pocztę elektroniczną. Od poniedziałku 23.03.2020 r. inkasenci ZGK zaprzestają spisywania liczników w mieszkaniach, opłaty za wodę i ścieki będą naliczane w systemie ryczałtowym.

Od poniedziałku 23.03.2020 r. przestaje działać Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Ślesinie i Licheniu Starym. Wszystkie ograniczenia obowiązują do odwołania. Jednocześnie informuję, że odbiór odpadów z gospodarstw domowych pozostaje bez zmian, zgodnie z harmonogramem. Pilne, bieżące naprawy będą wykonywane po zgłoszeniu telefonicznym.

– Starostwo Powiatowe w Koninie zawiesiło funkcjonowanie punktu bezpłatnych porad prawnych znajdującego się w Przychodni Lekarskiej (na piętrze) przy ul. Targowej 23, –

obowiązuje zakaz organizowania jakichkolwiek imprez w świetlicach wiejskich,

– Orliki i Stadion Miejski będą nieczynne do odwołania,

– nie funkcjonuje targowisko miejskie do odwołania,

– Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie odwołał wszystkie najbliższe wydarzenia kulturalne i zawiesił działalność do 25.03.2020 r. z możliwością wydłużenia tego terminu,

– Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ślesin zawiesiła działalność kulturalną do 25.03.2020 r. z możliwością wydłużenia tego terminu,

– Przychodnia Lekarska w Ślesinie przy ul. Targowej 23 udziela porad tylko po wcześniejszym kontakcie telefonicznym: 63 2704010. Przypominam, że obowiązuje zakaz organizacji imprez, konferencji, szkoleń na terenie Gminy Ślesin, które skupiałyby więcej niż 50 osób i to pod warunkiem, że zostanie zachowana minimum 1,5-metrowa odległość między uczestnikami.

Informuję również, że:
Rekrutacja do szkół i przedszkoli odbywa się zgodnie z harmonogramem – zaleca się wysłanie wniosku drogą pocztową lub wykonanie skanu i przesłanie e-mailem na adresy poszczególnych szkół.
Wnioski do pobrania znajdują się na stronach internetowych szkół podstawowych. Ponadto w niektórych placówkach na zewnątrz budynku umieszczone są skrzynki, w które można te dokumenty wrzucić. W przypadku wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny do szkół. Ważne decyzje podjęła również Konferencja Episkopatu Polski. Przez najbliższe tygodnie nieuczestniczenie w cotygodniowej Mszy św. nie będzie traktowane jako grzech.

Proszę o oglądanie transmisji w telewizji lub w systemie on-line. Mam również rozwiązanie dla seniorów i innych osób, które będą musiały pozostać w domach i nie zostaną otoczone opieką najbliższych.

Uruchomiłem pomoc polegającą na zbieraniu wywiadu przez M-GOPS w Ślesinie dla wszystkich potrzebujących opieki w warunkach epidemii, dlatego proszę dokonywać zgłoszeń pod nr telefonu 63 2704 087 w godzinach pon.-czw. 8:00-14:00, pt. 8:00-13:00.

Osoby te objęte zostaną systemem dowożenia artykułów spożywczych, higienicznych i leków realizowanym przez jednostki OSP z Gminy Ślesin. Poniżej podaję numery telefonów poszczególnych jednostek, które pozostają do Państwa dyspozycji po godzinach pracy M-GOPS-u.
OSP Ślesin – 790 899 998
OSP Licheń Stary – 603 138 277
OSP Ostrowąż – 785 540 166
OSP Piotrkowice – 501 396 804
OSP Wąsosze – 609 639 045, 693 958 807
OSP Mikorzyn – 505 817 888 OSP Honoratka – 661 703 202
OSP Półwiosek Stary – 726 130 363
OSP Głębockie – 792 705 835
OSP Kijowiec – 691 638 247
OSP Niedźwiady – 605 494 209
OSP Szyszyńskie Holendry – 782 033 988
OSP Szyszyn – 663 085 268
OSP Ignacewo – 609 626 520

Szczególnie przy tej okazji dziękuję wszystkim ochotnikom strażakom za ich bezinteresowną pomoc i zaangażowanie na rzecz potrzebujących mieszkańców. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że nie ma żadnych dowodów na zarażenie się chorobą Covid-19 (koronawirus) od zwierząt domowych.

Proszę w tym zakresie zachować rozsądek i nie pozbywać się zwierząt. Kontakt z nimi jest całkowicie bezpieczny. Szanowni Mieszkańcy, jeżeli ktokolwiek zauważy u siebie niepokojące objawy i miał kontakt z osobą, która może być zakażona, proszę o natychmiastowy kontakt z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Koninie tel. 509 698 188 lub najbliższym Oddziałem Zakaźnym tel. 63 2404402. Objawy koronawirusa to: gorączka, kaszel, duszności, zmęczenie, bóle mięśni.

Szanowni Mieszkańcy, życzę wszystkim zdrowia i deklaruję wszelką pomoc.

Z wyrazami szacunku
Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin

/-/ Mariusz Zaborowski

Tekst: Gazeta Ślesińska nr 3/110 2020

adminUMiGUMiG Ślesin Sytuacja, w której się znaleźliśmy w związku z epidemią koronawirusa, wymaga od nas zachowania szczególnych środków ostrożności. Profilaktyka i zachowanie zdrowego rozsądku są w tej chwili najważniejsze. Ograniczmy naszą aktywność do niezbędnego minimum. Zwracam się do Państwa o odpowiedzialne działanie. Pamiętajmy, że zamknięcie szkół nie jest formą...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
104 razy przeczytano