przegladkoninski.pl

Dziesięć wieńców zgłoszono do konkursu podczas dożynek gminno-parafialnych w Szyszynie (gmina Ślesin). Komisja miała trudne zadanie, co widać po werdykcie. Przyznała dwie równorzędne pierwsze nagrody, a otrzymały je Koło Gospodyń Wiejskich Lubomyśle oraz mieszkańcy Półwioska Starego. Było też kilka drugich miejsc i kilka trzecich.

Szyszyn po piętnastu latach znów był gospodarzem tegorocznych dożynek gminno-parafialnych. Uroczystości rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ks. Leszek Rybka, proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa i Dobrego Pasterza w Ślesinie.

Galeria zdjęć Henryka Zajferta

Oczywiście nie mogło zabraknąć tradycyjnego dzielenia się chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż, który burmistrzowi Mariuszowi Zaborowskiemu oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej w Ślesinie Pawłowi Bielickiemu przekazali starostowie dożynek, czyli Aniela Walczak, prowadząca z mężem 40-hektarowe gospodarstwo w Szyszynie, oraz Arkadiusz Naworski, który z żoną Krzysztofą prowadzi 170-hektarowe gospodarstwo w Honoratce. Temu wydarzeniu towarzyszył widowiskowy występ w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy”. Publiczność usłyszała tradycyjne pieśni dożynkowe, a także zwyczaje i praktyki związane z uprawą zbóż, a kulminacyjną częścią było symboliczne otańczenie wieńca, w czym brali też udział burmistrz, przewodniczący Rady Miejskiej w Ślesinie oraz starostowie święta plonów.

Mariusz Zaborowski w swoim wystąpieniu podkreślał, że dożynki to najważniejsza uroczystość w gminie, bo to podziękowanie za całoroczny trud pracy rolników. – Dostrzegając wielką wartość waszej pracy, życzę wam niezmiennej satysfakcji z gospodarowania, pomyślności i dobrego zdrowia. Spotykając się na tradycyjnym święcie plonów w tym roku odwołujemy się do pięknych praktykowanych od wielu wieków tradycji dożynkowych – mówił burmistrz. Ale podkreślał, że ten rok nie był łatwy ze względu na suszę. Do gminy wpłynęło prawie 600 wniosków zawierających straty, które ponieśli rolnicy.

Święto plonów to także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja oceniała ich dziesięć i miała problem z wyborem, bo – jak mówił Michał Chmielewski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie – wszystkie były piękne. – Prace wymagały wiele czasu i poświęcenia, umiejętności, a przede wszystkim talentu – mówił odczytując werdykt. Dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymali – Koło Gospodyń Wiejskich Lubomyśle oraz mieszkańcy Półwioska Starego. Było też kilka drugich miejsc, które przyznano – KGW Szyszynek, sołectwu Ostrowąż, mieszkańcom Półwioska Nowego oraz sołectwu i KGW Szyszyn. A kto otrzymał trzecią nagrodę? Tych też było kilka. Zdobyły je sołectwa Marianowo oraz Półwiosek Lubstowski, a także KGW Wąsosze i KGW Mikorzyn.

Dla gospodarzy dożynek, czyli Szyszyna, burmistrz przygotował jeszcze jedną niespodziankę. Zapowiedział, że powstanie tutaj nowy plac zabaw.

Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół Majka.

Tekst: Marcin Szafrański – Przegląd Koniński

adminImprezyprzegladkoninski.pl Dziesięć wieńców zgłoszono do konkursu podczas dożynek gminno-parafialnych w Szyszynie (gmina Ślesin). Komisja miała trudne zadanie, co widać po werdykcie. Przyznała dwie równorzędne pierwsze nagrody, a otrzymały je Koło Gospodyń Wiejskich Lubomyśle oraz mieszkańcy Półwioska Starego. Było też kilka drugich miejsc i kilka trzecich. https://youtu.be/NiolMZMW6O0 Szyszyn po piętnastu latach znów był...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
370 razy przeczytano