przegladkoninski.pl

Prawie 60-osobowa grupa pielgrzymów z biskupstwa Groningen-Leeuwarden z Holandii modliła się w środę po południu w kościele pw. św. Doroty. Goście zawitali do Lichenia „pielgrzymując w poszukiwaniu Maryi”.

Z pielgrzymami do Polski przybył ks. Józef Okonek, który w Holandii pełni posługę duszpasterską od 2007 roku.
– Biskupstwo Groningen-Leeuwarden, w którym ja pracuję, jest położone na terenie typowo protestanckim, gdzie mieszka zaledwie 6 procent katolików, co daje liczbę 110 tysięcy. Ze względu na to, iż jestem Polakiem, zrodziła się idea, aby wybrać się do Polski. Wiadomo, że w polską religijność wpisała się bardzo mocno Maryja. I tym sposobem udało nam się tutaj przyjechać – wyjaśnił kapłan.

Mszy św. w parafialnej świątyni przewodniczył ks. Peter Wellen, wikariusz generalny biskupstwa Groningen-Leeuwarden w Holandii. W homilii kapłan przybliżył gościom z Holandii historię powstania licheńskiego sanktuarium i jego znaczenie dla kościoła w Polsce.

przegląd

Holendrzy pielgrzymują po Polsce odwiedzając miejsca związane z kultem maryjnym. Na szlaku ich pielgrzymowania nie mogło zabraknąć Lichenia, gdzie zwiedzili starą i nową część sanktuarium. Następnie udali się na południe kraju, do Częstochowy i Krakowa. W planach mają także pobyt w czeskiej Pradze.
Całkowita populacja Holandii liczy 17 milionów mieszkańców. Zaledwie 25 procent społeczeństwa stanowią katolicy, 16 procent to protestanci. Ponad połowa Holendrów formalnie nie należy do żadnej wspólnoty religijnej. W Holandii znaczna część świątyń katolickich i protestanckich pełni inne funkcje niż sakralne: są wśród nich m.in. muzea, biblioteki, galerie sztuki, dyskoteki czy parking dla rowerów.

adminLicheńprzegladkoninski.pl Prawie 60-osobowa grupa pielgrzymów z biskupstwa Groningen-Leeuwarden z Holandii modliła się w środę po południu w kościele pw. św. Doroty. Goście zawitali do Lichenia „pielgrzymując w poszukiwaniu Maryi”. Z pielgrzymami do Polski przybył ks. Józef Okonek, który w Holandii pełni posługę duszpasterską od 2007 roku. – Biskupstwo Groningen-Leeuwarden, w którym...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
176 razy przeczytano