Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Ostatnia ankieta pokazała, że mieszkańcy przywiązali się do obecnego herbu Ślesina, pomimo że został on mylnie przypisany naszemu miastu. 54% głosujących uznało, że nie trzeba go zmieniać. 38% przyznało, że istnieje taka potrzeba.

Heraldyk Marian Gumowski w 1960 roku w książce „Herby miast polskich” umieścił współczesny herb Ślesina. Stworzył go w oparciu o nieczytelny odcisk z dokumentu datowanego na 1776 rok, skąd wzięła się błędna opinia o jego pochodzeniu. Klucz w bramie skojarzył niewłaściwie z herbem Dulicz.


W 1963 roku Prezydium Miasta Ślesina przekazało Marianowi Gumowskiemu dokładny rysunek pieczęci miejskiej odtworzonej dzięki tłokowi pieczęci z 1662 roku. Pole pieczęci z XVII wieku posiadało wizerunek wieńca roślinnego w którym umieszczono tarczę herbową nakrytą otwartą koroną. Na tarczy położono blankowany mur miejski z przejazdem – w którym widniała opuszczona do połowy krata – i kluczem Piotrowym, który symbolizował poznańską kapitułę kościelną. Herb zawierał w sobie zatem elementy związane z władzą posesorką, jak i staropolskim samorządem, czerpał swe motywy z historycznych przekazów i różnił się jednocześnie od powstałego wcześniej wizerunku bramy triumfalnej pochodzącego z zachowanej pieczęci (odnoszącej się do samorządu międzywojennego). Więcej o historii herbu i gminy można poczytać tutaj.

Po przeprowadzonej parę lat temu ekspertyzie Komisja Herladyczna przyznała, że „symbol w formie połutoczenicy i zamocowanej na niej majuskułowej litery „T” (nazywany niekiedy szlacheckim Duliczem) w kontekście Ślesina nie ma uzasadnienia źródłowego, choć opublikowano go w popularnych herbarzach miejskich. Herb Ślesina w przywołanej postaci powstał w wyniku błędnego odczytania źle zachowanego odcisku pieczęci.”

W nowym projekcie herbu, opartym na potwierdzonych źródłach historycznych, nadano mu właściwe elementy. Herb Ślesina będzie miał błękitne tło, a godłem będzie biały (nie czerwony) mur z otwartym przejściem i kluczem. Lokalny samorząd planuje jeszcze w tym roku wprowadzić zmiany. Nowy wygląd będzie miała też flag, łańcuch burmistrza i pieczęć miejska.

adminInformacjeOstatnia ankieta pokazała, że mieszkańcy przywiązali się do obecnego herbu Ślesina, pomimo że został on mylnie przypisany naszemu miastu. 54% głosujących uznało, że nie trzeba go zmieniać. 38% przyznało, że istnieje taka potrzeba. Heraldyk Marian Gumowski w 1960 roku w książce „Herby miast polskich” umieścił współczesny herb Ślesina. Stworzył...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
345 razy przeczytano