przegladkoninski.pl

Na V Rajd Rowerowy „Szlakiem powstańców 1863” upamiętniający walki o niepodległość wybrali się niedawno uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10. Uczestnicy dotarli na pole bitwy do Ignacewa i wzięli udział w plenerowych lekcjach historii oraz przyrody. Był również czas na grilla i śpiew pieśni patriotycznych. W rajdzie pojechało ok. 50 uczestników – dzieci z „dziesiątki” pod opieką Iwony Raweckiej oraz uczennica kl. V z SP11, a także opiekunowie i inni miłośnicy jazdy na dwóch kółkach. O bezpieczeństwo uczestników rajdu zadbała grupa cyklistów z Sekcji Turystyki Rowerowej CIKLO KT PTTK Konin.

– Rajd rowerowy w tym roku miał szczególną wymowę, ponieważ został wpisany w cykl imprez organizowanych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki takim inicjatywom pamięć o wydarzeniach sprzed lat jest wciąż żywa – twierdzi Irena Tomaszewska, współorganizatorka cyklicznego rajdu.

Najmłodszy uczestnik wyprawy miał 8 lat, najstarszy około 70. Rajd rozpoczął się lekcją przyrody przy śluzie „Pątnów”, którą przeprowadził dla słuchaczy pracownik obsługi, Sebastian Szeląg. Opowiadał o gospodarce wodnej rejonu konińskiego, śluzowania transportu wodnego z Jeziora Pątnowskiego poprzez kanał do rzeki Warty. Następnie uczestnicy rajdu jechali wśród łąk, pól i lasów do miejscowości Ignacewo, gdzie odbyła się jedna z największych bitew na terenie nie tylko województwa kaliskiego, a w ogóle w Królestwie Polskim.

Pod pomnikiem powstańców przedstawiciele szkół SP10 i SP11 złożyli kwiaty i zapalili znicze, a pozostali uczestnicy zawiesili nadmuchane balony – 50 białych i 50 czerwonych.

O dwóch bitwach stoczonych 8 maja 1863 roku i 9 czerwca 1863 roku pod Ignacewem oraz o badaniach archeologicznych przeprowadzonych w 2017 roku opowiedział kierownik działu archeologicznego z Muzeum Okręgowego w Koninie, Krzysztof Gorczyca.

Zaprezentował on również eksponaty wydobyte w czasie prac archeologicznych, m.in. pociski. Dzięki temu uczestnicy mieli historię na wyciągnięcie ręki.

Zaproszenie na rajd przyjął również przewodniczący RMiG Ślesin, Stanisław Chrzanowski, mieszkaniec Ignacewa. Radny podzielił się swoją wiedzą dotyczącą historii miejscowości i regionu, przytoczył również wspomnienia starszych mieszkańców wsi oraz miejscowe legendy. Ostatnim punktem programu rajdu rowerowego był przejazd na pole bitwy polsko-rosyjskiej.

Rajd zakończył się biesiadą przy grillu. Uczestnicy rajdu wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne, a ci, którym starczyło sił, mogli poćwiczyć na siłowni zewnętrznej lub placu zabaw. – Dziękuję dzieciom, rodzicom i opiekunom za uczestnictwo. Cieszymy się jako organizatorzy, że mogliśmy połączyć pamięć o naszej historii z aktywnością fizyczną i wspólnym spędzeniem czasu. Dziękuję również sponsorom za wsparcie rajdu poprzez przekazanie balonów, napojów, kiełbasy – mówi Irena Tomaszewska.

 

Źródło: Olga Boksa – Przegląd Koniński

adminSportNa V Rajd Rowerowy „Szlakiem powstańców 1863” upamiętniający walki o niepodległość wybrali się niedawno uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10. Uczestnicy dotarli na pole bitwy do Ignacewa i wzięli udział w plenerowych lekcjach historii oraz przyrody. Był również czas na grilla i śpiew pieśni patriotycznych. W rajdzie pojechało ok. 50...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
401 razy przeczytano