Ślesińska załoga jachtu POL-135  SLESIN.PL brała udział w żeglarskich mistrzostwach Polski w klasie Omega.  W tym roku regaty zostały zorganizowane na Śląsku na Zbiorniku Goczałkowickim na Wiśle koło Pszczyny. Impreza rozpoczęła  się w czwartek  30 sierpnia i trwała cztery dni.  

Omega to nasza klasa narodowa. Mimo, że nie jest klasą olimpijską to od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem.  Każdy żeglarz spotyka się z Omegą w czasie szkolenia na stopień żeglarza, w czasie obozów żeglarskich, rejsów i regat. Omega została zaprojektowana przez Juliusza Sieradzkiego w latach 40 w okupowanej Warszawie. Niektórzy żeglarze opowiadają, że właśnie na pierwszych Omegach próbowano przerzucać broń przez Wisłę w czasie Powstania Warszawskiego.

Obecnie spotykane konstrukcje to rozwojowe wersje prototypu, wykorzystujące nowe materiały i rozwiązania, nadal budowane jednak według zarysowanych przez konstruktora planów. Pomimo upływu lat, łódka pozostaje jedną z najszybszych i najliczniejszych klas regatowych w Polsce. Umożliwia ściganie na wszystkich dostępnych akwenach, od małych jezior i rzek po otwarte morze. Co roku na Omegach rozgrywane jest mnóstwo imprez oraz prowadzonych jest kilka cykli regat, a przede wszystkim Puchar Polski.

Największą imprezą sezonu  od wielu lat są Mistrzostwa Polski.  Podczas tegorocznych regat w  Pszczynie wystartowały  w sumie 52 załogi z całego  kraju. Flota łódek podzielona była na 2 grupy: Standard, w której wystartowały 34 załogi, oraz Sport, gdzie zgłosiło się 18 jachtów. Nasza załoga  wystartowała w bardziej wymagającej klasie Sport.  Najważniejsze różnice między tymi klasami to wykorzystanie spinakera i trapezów dla jednego załoganta oraz nieco niższa waga „Sportów”. W praktyce łódki w obu flotach to te same konstrukcje, jedynie noszące nieco inny takielunek i  dociążone do startów w Standardzie.  Nasza załoga CSIR ŚLESIN – UKS DELFIN startowała w składzie: Jacek Olejniczak – sternik, Piotr Paruszkiewicz – trapez i Mateusz Ścibor – fok.

Były to największe regaty w jakich startowaliśmy do tej pory. Nasza załoga pływa w tej klasie  dopiero od roku i na nowej łodzi. Zdajemy sobie sprawę, że czeka nas jeszcze dużo pracy, aby rywalizować z najlepszymi żaglarzami z całego kraju. Sukcesem jest dla nas ukończenie regat, które odbywały się w dość trudnych warunkach pogodowych.

 

Nasza załoga pod okiem trenera Marcina Bryla z powodzeniem rywalizuje i wygrywa na lokalnych regatach rozgrywanych na jeziorach w naszym regionie konińskim oraz na Jeziorze Powidzkim. Przyszedł czas, żeby spróbować kolejnych wyzwań, aby zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności. Start na tak dużej imprezie to dla nas świetna okazja do poznania nowych ludzi, możliwość zaznajomienia się z profesjonalnym  sprzętem oraz okazja do nawiązania  znajomości. Na regatach panowała świetna  atmosfera.  Jak powiedział nam Prezes Stowarzyszenia Klasy Omega pan Daniel Sokołowski każda nowa załoga, która dołącza do żeglarskich zmagań na mistrzostwach  lub w pucharze Polski zasługuje na duże brawa.

Przed nami  w tym roku jeszcze dwa starty w regatach okręgowych oraz Ogólnopolskie Zimowe Regaty Barbórka 2018. Szczególne podziękowania należą się Jackowi Olejniczakowi, który wspiera na sterze naszych młodych żaglarzy na najtrudniejszych startach i regatach w sezonie 2018. W rywalizacji Grand Prix Jezior Konińskich oraz w regatach okręgowych ster przejmuje Mateusz Ścibor. Na trapezie pozostaje Piotr Paruszkiewicz , a do naszej Omegi dołącza wtedy kolejny młody żaglarz Kacper Chmielewski, który zajmuje się w załodze fokiem. Mamy nadzieję, że za kilka lat właśnie w tym składzie chłopaki wystartują w klasyfikacji akademickiej Mistrzostwach Polski w Klasie Narodowej Omega.

Tekst i zdjęcia: Marcin Bryl

adminSportŚlesińska załoga jachtu POL-135  SLESIN.PL brała udział w żeglarskich mistrzostwach Polski w klasie Omega.  W tym roku regaty zostały zorganizowane na Śląsku na Zbiorniku Goczałkowickim na Wiśle koło Pszczyny. Impreza rozpoczęła  się w czwartek  30 sierpnia i trwała cztery dni.   Omega to nasza klasa narodowa. Mimo, że nie jest...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
858 razy przeczytano