przegladkoninski.pl

9 października redakcja „Przeglądu Konińskiego” gościła w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ślesinie. Naszym zadaniem było przeprowadzenie warsztatów dziennikarskich wśród drugoklasistów i zaszczepienie u dzieci chęci sięgania po informacje zawarte w wydaniach gazetowych. Dla młodych słuchaczy przygotowaliśmy wykłady przeplatane edukacyjnymi zabawami.

Skąd pomysł na warsztaty dziennikarskie?

– W zasadzie zrodził się w ubiegłym roku i w myśl upowszechniania ogólnie pojętego czytelnictwa – w przypadku szkół – już na poziomie wczesnoszkolnym, postanowiłam dzieci systematycznie zapoznawać i wpajać im świadomość, że wiedzę można również poszerzać poznając i czytając różne wydania gazetowe, w tym ,,Przegląd Koniński” – informuje Aneta Jaworska wychowawczyni klasy II b.

Warsztaty dziennikarskie to kolejny etap projektu czytania gazet

Jak się dowiedzieliśmy projekt jest realizowany etapami. Pierwszy został zapoczątkowany wizytą drugoklasistów w ,,Przeglądzie Konińskim”. Drugi polegał na przygotowaniu, tym razem przez wszystkie klasy w szkole, gazetek promujących czytanie gazet wśród dzieci i młodzieży. – Chcieliśmy w ten sposób wpłynąć na postrzeganie czytelnictwa przez uczniów oraz zainteresować ich nośnikami informacji w formie papierowej – tłumaczy nauczycielka. Trzecim etapem projektu był dzień z gazetą. – Analizowaliśmy zawarte w niej materiały i wyłanialiśmy najistotniejsze newsy, które później wspólnie opracowywaliśmy – mówi Aneta Jaworska. Czwarty etap projektu to warsztaty z ,,PK”. A w ostatnim? – Dzieci wcielą się w dziennikarzy i udadzą do różnych instytucji/placówek w Ślesinie i będą pytać dlaczego warto czytać gazety – reasumuje wychowawczyni.

Na zajęciach z ,,PK” symulowaliśmy wywiady dziennikarskie

Program warsztatów był bogaty i dostosowany do wieku słuchaczy. Wśród zagadnień, które zostały opracowane z myślą o najmłodszych, znalazło się wiele ciekawych zadań i tematów jak: układanie puzzli na bazie pierwszej strony w gazecie, szukanie na czas konkretnego artykułu czy omawianie wyglądu logo ,,PK”. Najwięcej jednak frajdy sprawiło dzieciom odpowiadanie na pytania podczas symulowanego wywiadu dziennikarskiego, a dotyczyły one Dnia Dziecka i – rzecz jasna – ich wymarzonych prezentów. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia i rozdaliśmy prezenty z logo ,,PK”. Podziękowano również prowadzącym warsztaty. Na nasze ręce trafiła własnoręcznie wykonana praca upamiętniająca dane wydarzenie. Redakcja dziękuje za zaproszenie i miłe przyjęcie.

adminEdukacja9 października redakcja „Przeglądu Konińskiego” gościła w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ślesinie. Naszym zadaniem było przeprowadzenie warsztatów dziennikarskich wśród drugoklasistów i zaszczepienie u dzieci chęci sięgania po informacje zawarte w wydaniach gazetowych. Dla młodych słuchaczy przygotowaliśmy wykłady przeplatane edukacyjnymi zabawami. Skąd pomysł na warsztaty dziennikarskie? – W...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
323 razy przeczytano