W dniach 24-25 czerwca odbyły się obchody Jubileuszowe Klubu Szachowego M-GOK Gambit Ślesin. W ramach obchodów rozegrany został Festiwal Szachowy, podzielony na turniej OPEN i turnieje Jubileuszowe. W turnieju OPEN zagrało 78 zawodników najlepszy okazał się Kamil Szadkowski z klubu UKS Smecz Konin, drugie miejsce przypadło Andrzejowi Maciejewskiemu z NOK Nakło, na trzecim miejscu uplasował się Przemysław Dudek z Konina.


Dodatkowo w turnieju nagrodzeni zostali najlepsi w kategoriach szachowych oraz najlepsza zawodniczka i najlepszy zawodnik w kategoriach szachowy z klubu M-GOK Gambit Ślesin. Najlepszym z II kategorią szachową okazał się Ryszard Krupiński z klubu TS-R Hetman Konin, natomiast najlepszą zawodniczką z klubu Gambit Nikola Królak najlepszym zawodnikiem Tomasz Bruch. Pierwsze miejsce w kategorii III zajął Miłosz Świderski z klubu UKS Kiełbaska Kościelec. Natomiast najlepszą zawodniczką z klubu Gambit okazała się Iwona Rybacka, najlepszym zawodnikiem Krzysztof Kowalski. Następnie bardzo wysokie 22 miejsce w turnieju OPEN i pierwsze miejsce w kategorii IV zajął Adam Głąbiak z naszego klubu, najlepszą zawodniczką w tej samej kategorii okazała się jego siostra Aleksandra Głąbiak.
Źródło: Profil MGOK na portalu Facebook.

W kategorii V najlepsi okazali się zawodnicy Anna Przybylska i Piotr Paruszkiewicz z klubu M-GOK Gambit Ślesin. Najlepszy zawodnik bez kategorii szachowej Michał Nizgorski z klubu TS-R Hetman Konin, a najlepsi z klubu Gambit to Natalia Dorywalska i Michał Marcinkowski. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody pieniężne które zostały zebrane z wpisowego natomiast najlepsi w kategoriach otrzymali nagrody rzeczowe.

Drugi dzień to turnieje jubileuszowe przewidziane tylko dla zawodników Klubu M-GOK Gambit Ślesin, rodziców tych zawodników oraz zaproszonych gości. W turniejach jubileuszowych grało 105 zawodników z podziałem na grupy rankingowe. Dodatkowo stworzona została grupa rodziców oraz grupa VIP zaproszonych gości.
W grupie A na podium znaleźli się Tomasz Bruch – pierwsze miejsce, Adam Naworski – drugie miejsce, Damian Mrówczyński – trzecie miejsce.
W grupie B dziewcząt Małgorzata Nawrocka pierwsze miejsce, Anna Grabowska drugie miejsce, Dominika Królak trzecie miejsce, grupa B chłopców Norbert Nawrotek pierwsze miejsce, Kacper Majewski drugie miejsce, Karol Zając trzecie miejsce.
W grupie C dziewcząt Agata Naworska pierwsze miejsce, Weronika Stolarska drugie miejsce, Iwona Rybacka trzecie miejsce. Grupa C chłopców: Dominik Długołencki – pierwsze miejsce, Adam Głąbiak – drugie miejsce, Tymoteusz Łachacz – trzecie miejsce.
W grupie D dziewcząt Adrianna Badič pierwsze miejsce, Margarita Królak drugie miejsce, Małgorzata Wrońska trzecie miejsce. Grupa D chłopcy Marcin Badowski pierwsze miejsce, Piotr Paruszkiewicz drugie miejsce, Jakub Garczyński trzecie miejsce.
W grupie E dziewczęta Anna Przybylska pierwsze miejsce, Aleksandra Zawieruszyńska drugie miejsce, Wiktoria Szwacińska trzecie miejsce. Grupa E chłopcy Dawid Kwieryng pierwsze miejsce, Artur Królak drugie miejsce, Michał Marcinkowski trzecie miejsce.
W grupie F panie Aneta Długołencka pierwsze miejsce, Urszula Paruszkiewicz drugie miejsce, Justyna Czerniejewska, Patrycja Orzechowska, Lidia Chojnacka Ex aequo trzecie miejsce, grupa F panów Marcin Łachacz pierwsze miejsce, Dariusz Chojnacki drugie miejsce, Jarosława Paruszkiewicz trzecie miejsce.
W grupie VIP Kamil Szadkowski z klubu UKS Smecz Konin pierwsze miejsce, Mirosław Sobczak z klubu LKS Chrobry Gniezno drugie miejsce, Szymon Pieczewski z klubu OTSz Ostrów Wielkopolski trzecie miejsce.
Grupa VIP – panie Tatiana Zabłocka z Sompolna.

Na zakończenie festiwalu medale i nagrody, które ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ślesinie, wręczali: asystent Burmistrza Miasta i Gminy Ślesin – Urszula Bachera, v-ce Prezes ds. młodzieży Wielkopolskiego Związku Szachowego Szymon Pieczewski i dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie Michał Chmielewski. Uhonorowano pamiątkowymi statuetkami szachistów i zaproszonych gości których wkład pracy przyczynił do rozwoju w propagowaniu i popularyzacji „królewskiej gry„ w gminie Ślesin.

W kolejnym punkcie obchodów Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie przedstawił historię klubu od powstania po dzień dzisiejszy, w którym to za prekursorów i założycieli klubu wymienił Kazimierza Nowakowskiego i Piotra Gołębiewskiego, którzy zaproponowali działalność klubu pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie.

Klub został zarejestrowany w Polskim Związku Szachowym 20 kwietnia 1987 r. W rozgrywkach ligowych ślesińską drużynę reprezentowali: Kasprzak Kazimierz, Dębowski Bernard, Gołembiewski Piotr, Nowakowski Kazimierz, Szychowski Józef, Wadelski Stanisław, Zawada Janusz. Od 8 października dołączyli Kozikowski Bogumił, Świder Piotr, Zmiendak Piotr i Dranikowska Edyta ( obecnie Borkowska), a od maja następnego roku do szachistów dołączył Kryk Stefan i Wagner Piotr. Drużyna brała aktywny udział w rozgrywkach i treningach do 1990 r.

Następnie przez kolejne lata organizowane były systematycznie turnieje z okazji Święta 3 Maja i 11 Listopada. Po majowym turnieju w 1995 M-GOK rozpoczyna prowadzenie cyklicznych zajęć szachowych dla dzieci i młodzieży. Ślesińscy szachiści uczestniczą w różnego rodzaju turniejach, których także jest gospodarzem jest M-GOK.

Jesienią 1997 r. M-GOK zgłasza drużynę do rozgrywek ligowych Okręgowego Związku Szachowego w Koninie. Drużynę i szachistów prowadzi Krzysztof Kowalski. Systematycznie zwiększa się liczba szachistów klub w 1998 w rozgrywkach ligowych ma dwie drużyny. Przełomowym momentem w działalności klubu jest zatrudnienie w 1999 r. w M-GOK jako stażysty – aktywnego szachisty Roberta Majdeckiego, który przejmuje z czasem wszystkie obowiązki prowadzenia klubu do dnia dzisiejszego. Ważny wpływ na działalność Klubu miał Prezes i Wiceprezes Konińskiego Okręgowego Eugeniusz Ślesiński i Tomasz Pilarski stwarzając wszelkie najkorzystniejsze warunki i ułatwienia w działalności klubu i powszechności gry w szachy.

Tomasz Pilarski był pomysłodawcą niezliczonych imprez szachowych, które zachęcały do działania, a tym samym podnoszenia poziomu umiejętności zawodniczych. Turnieje i szkolenia szachowe organizowane w latach 2000 do 2005 przez Ryszarda Pycha, Prezesa Kaliskiego Okręgowego Związku Szachowego w Półwiosku Starym, były kolejną zachętą, ale także motywacją do pracy nad doskonaleniem formy szachistów ze Ślesina, które wzmocniły „korzenie„ ślesińskich szachistów.

Na dzień dzisiejszy klub zrzesza 141 szachistów zarejestrowanych w Polskim Związku Szachowym, a czynnie biorących udział w życiu, rozwoju i promocji klubu oraz Gminy Ślesin jest 62 szachistów. Obecnie w Domu Kultury prowadzone są cykliczne zajęcia dla szachistów w każdy piątek i sobotę z podziałem na grupy wiekowe i posiadane umiejętności. Nasi szachiści z sukcesami reprezentują Klub na turniejach o randze Gminy, Powiatu, Województwa i Polski.
Wyróżnić należy Tomasza Brucha, wielokrotnego finalistę Mistrzostw Polski, jak i Małgorzatę Bruch, Dominikę Królak, Nikolę Królak, Damiana Mrówczyńskiego, Eryka Brodzińskiego, Patrycję Jasińską, Arona Byrę, Nikolę Majdecką, Arkadiusza Łapota, Natalię Łapot, również finalistów Mistrzostw Polski, oraz wielu innych znakomitych szachistów, którzy zajmowali wysokie miejsca na turniejach o różnej randze, najlepiej obrazowała ogrom sukcesów naszych szachistów wystawa zdjęć, która stworzona została specjalnie na Jubileusz 30-lecia.

Podczas uroczystości było wiele wspomnień, podziękowań, gratulacji pojawiły się również łzy radości, co na pewno pozwoli przetrwać klubowi do kolejnych jubileuszy. Uroczystości jubileuszowe zwieńczył szachowy tort urodzinowy i dalsze spotkanie „wielkiej rodziny szachowej” przy grilu.

Źródło: Profil MGOK na portalu Facebook.

adminSzachyW dniach 24-25 czerwca odbyły się obchody Jubileuszowe Klubu Szachowego M-GOK Gambit Ślesin. W ramach obchodów rozegrany został Festiwal Szachowy, podzielony na turniej OPEN i turnieje Jubileuszowe. W turnieju OPEN zagrało 78 zawodników najlepszy okazał się Kamil Szadkowski z klubu UKS Smecz Konin, drugie miejsce przypadło Andrzejowi Maciejewskiemu z...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
350 razy przeczytano