Zdjęcia: Henryk Zajfert

Występ Orkiestry Dętej z MGOK-u w Ślesinie, konkurs gwary ochweśnickiej, regionalne potrawy i prezentacje wyrobów rękodzielniczych to jedne z wielu atrakcji, jakimi mogli się cieszyć uczestnicy piątego już Jarmarku Ochweśnickiego na rynku w Ślesinie. To kolejny festyn, który udało się zorganizować dzięki Lokalnej Grupie Działanie „Dwa mosty” oraz burmistrzowi gminy i miasta.

Ślesin jako jedno z niewielu miast w naszym regionie może się pochwalić swoim własnym językiem – kminą ochweśnicką. Jest to specyficzny żargon, który miał służyć handlarzom obrazów i gęsi. Miasto dba o swoje tradycje i stara się je podtrzymywać, m.in. organizując Jarmark Ochweśnicki, na którym są promowane lokalne tradycyjne produkty, można skosztować tradycyjnej obsypunki, pyrczoka, kapusty zasmażanej, cepelinów z mięsem i innych pyszności. Choć nastały jesienne dni, niedzielne popołudnie było przepełnione słońcem co sprawiło, że zainteresowanych imprezą nie brakowało.

Występ Orkiestry Dętej z MGOK-u w Ślesinie jak co roku rozpoczął całą zabawę, występy dzieci z pobliskich szkół podstawowych, oraz Zespołu Ludowego „Tryniaczki” z MGOK-u w Ślesinie umilały czas wszystkim biorącym udział w tym wydarzeniu. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs gwary ochweśnickiej, dla dzieci ze szkół podstawowych, którego laureatami w kategorii klas 1-3 zostali ex aequo – Adam Manuszak SP w Ślesinie i Adam Górczewski SP w Licheniu Starym, natomiast w kategorii klas 4-8 zwyciężyła Natalia Zacharek z Piotrkowic. Dla amatorów kuchni regionalnej nie lada gratką były degustacje potraw przygotowane przez 12 kół gospodyń wiejskich z pobliskich miejscowości.

Każde z kół wystawiło jedną potrawę do rywalizacji konkursowej, tegorocznym zwycięzcą okazało się KGW z Lichenia Starego, które przygotowało tradycyjne dziady z kapustą zasmażaną, drugie miejsce zajęło KGW z Mikorzyna przygotowując obsypunkę, a kolejne na podium KSW z Piotrkowic ze swoim popisowym daniem, jakim były żeberka z kapustą.
– Kuchnia ochweśnicka jest smaczna, ale tłusta, dlatego polecamy również nalewki zgodne z recepturą naszych babć, na lepsze trawienie – mówi jedna z uczestniczek konkursu. Uwieńczeniem tegorocznego jarmarku był występ zespołu Quiet Voices.

Tryniawa ochweśnicka *Zabawa ślesińska

Źródło: Agnieszka Pyzdrowska – Przegląd Koniński

adminImprezyWystęp Orkiestry Dętej z MGOK-u w Ślesinie, konkurs gwary ochweśnickiej, regionalne potrawy i prezentacje wyrobów rękodzielniczych to jedne z wielu atrakcji, jakimi mogli się cieszyć uczestnicy piątego już Jarmarku Ochweśnickiego na rynku w Ślesinie. To kolejny festyn, który udało się zorganizować dzięki Lokalnej Grupie Działanie „Dwa mosty” oraz burmistrzowi...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
364 razy przeczytano