W niedzielę w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu rolnicy z powiatu konińskiego podziękowali Bogu za plon. Choć w tym roku powiatowo-gminne uroczystości miały skromniejszy charakter, nie mogło zabraknąć stałych elementów. W samo południe odbyła się msza święta w intencji rolników. Po nabożeństwie starostowie dożynek – Aleksandra Kowalska i Jan Szmidt – przekazali na ręce Stanisława Bielika, starosty konińskiego i Mariusza Zaborowskiego, burmistrza Ślesina, a także księdza kustosza Janusza Kumali, bochny chleba upieczonego z tegorocznych zbóż. Rozstrzygnięto też konkursy na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” oraz „Powiatowego Rolnika Roku”.

Tuż przed mszą świętą przed Bazyliką Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej stanęło 14 wieńców dożynkowych, które jeszcze przed wejściem gości do kościoła zostały poświęcone. Zgodnie z tradycją, dożynki zainaugurowała msza święta, która w tym roku odprawiona została przez księdza Janusza Kumalę. Po nabożeństwie nastąpiło przekazanie chleba, który na ręce starosty Stanisława Bielika, burmistrza Mariusza Zaborowskiego oraz księdza Janusza Kumali złożyli starostowie dożynek – Aleksandra Kowalska i Jan Szmidt.

Po mszy rozstrzygnięto konkursy na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” oraz „Powiatowego Rolnika Roku”. Jak podkreślano, wszystkie wieńce wykonane zostały z ogromną starannością, precyzją i dużym nakładem pracy. Pierwsze miejsce w powiatowym konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” zajęła gmina Rzgów, drugie gmina Kramsk, trzecie gmina Ślesin. W gminie Ślesin konkurs wygrały: pierwsze miejsce – Półwiosek Stary i Półwiosek Nowy, drugie – Szyszynek, trzecie miejsce – Mikorzyn.

Z gmin Kramsk, Rychwał, Kleczew, Sompolno, Kazimierz Biskupi, Ślesin i Grodziec do konkursu „Powiatowy Rolnik Roku 2020” zgłoszonych zostało 9 gospodarstw, które oceniano za uzyskane efekty ekonomiczne i poziom produkcji, nowoczesność technologii, organizację pracy i racjonalność wyposażenia oraz estetykę gospodarstwa, dbałość o dobrostan zwierząt i środowisko naturalne, a także stosowanie zwykłej dobrej praktyki rolniczej i przestrzeganie zasad bhp. Do tytułu „Powiatowy Rolnik Roku 2020” nominowani zostali: Krystian Jakubiak (gmina Kramsk), Iwona i Dariusz Jaroszewscy (gmina Kramsk), Iwona i Przemysław Małolepsi (Rychwał), Urszula i Michał Michalscy (gmina Kleczew), Grażyna i Jerzy Miedzińscy (gmina Rychwał), Marcin Muszyński (gmina Sompolno), Krzysztofa i Arkadiusz Naworscy (gmina Ślesin), Magdalena Skąpska (gmina Kazimierz Biskupi) oraz Maria i Sebastian Staszakowie (gmina Grodziec). Tytuł „Powiatowy Rolnik Roku 2020”, statuetkę „Żniwiarza” i nagrody rzeczowe otrzymali Iwona i Dariusz Jaroszewscy, Urszula i Michał Michalscy, Marcin Muszyński, Krzysztofa i Arkadiusz Naworscy oraz Maria i Sebastian Staszakowie.

W uroczystościach uczestniczyli posłowie, wicewojewoda Aneta Niestrawska, wójtowie, burmistrzowie, radni i mieszkańcy powiatu konińskiego.

Warto dodać, że rolnictwo jest podstawową gałęzią gospodarki powiatu konińskiego. 111 tysięcy hektarów powiatu stanowią użytki rolne. Działalność rolnicza prowadzona jest w ponad 11 tysiącach gospodarstw, których średnia powierzchnia wynosi 8,7 ha. Wiodącymi kierunkami produkcji rolnej są hodowla bydła mlecznego oraz dominujące w północnej części powiatu sadownictwo.

Tekst: Milena Fabisiak

http://gminaslesin.futurehost.pl/wp-content/uploads/2020/08/PK_logo150.jpghttp://gminaslesin.futurehost.pl/wp-content/uploads/2020/08/PK_logo150.jpgadminImprezyW niedzielę w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu rolnicy z powiatu konińskiego podziękowali Bogu za plon. Choć w tym roku powiatowo-gminne uroczystości miały skromniejszy charakter, nie mogło zabraknąć stałych elementów. W samo południe odbyła się msza święta w intencji rolników. Po nabożeństwie starostowie dożynek – Aleksandra Kowalska i Jan Szmidt...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
170 razy przeczytano