przegladkoninski.pl

W Licheniu Starym trwa IX Ogólnopolski Zjazd Gospodyń i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda objęła patronatem honorowym to wydarzenie i przesłała list.

Zjazd otworzyli Wanda Waleriańczyk, prezes Stowarzyszenia Polska Gospodyni oraz Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina.

– Witam was każdego roku w drugi weekend września – mówiła Wanda Waleriańczyk. Tradycyjnie przeczytała list od Pierwszej Damy. – Wieś polska prężnie się rozwija i patrzy w przyszłość. Coraz bardziej jest nowoczesna, ale jednocześnie nie zapomina o swoim dziedzictwie kulturowym i obyczajach przekazywanym następcom. Ten ogromny potencjał tkwiący w tradycji i kulturze wiejskiej trzeba stale pielęgnować, by kolejne pokolenia Polaków mogły cieszyć się bogactwem i kolorytem ludowych strojów, oryginalnego rękodzieła, pysznej kuchni i muzyki związanej z codziennym i religijnym życiem wsi – napisała Agata Kornhauser-Duda.

Życzenia od Anny Gembickiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju uczestniczkom przekazał poseł Ryszard Bartosik. A jedna z gospodyń z Małopolski na jego ręce przekazała list otwarty (skierowany do Anny Gembickiej) dotyczący rejestracji kół gospodyń wiejskich.
– Z uwagi na poważne problemy wynikające z uproszczonej księgowości prosimy o możliwość zniesienia rocznej deklaracji CIT-8 dla KGW osiągającego do 25 tysięcy złotych przychodu rocznego. Ta forma zwolnienia ze składania tej deklaracji rozliczeniowej pozwoli zarejestrować się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wiele większej liczbie KGW z terenu całej Polski . Ponadto prosimy o solidarne wspieranie wszystkich organizacji kobiecych ze wsi bez względu na ich nazwę – zwróciły się gospodynie do podsekretarz Anny Gembickiej. List z postulatami poseł Bartosik odebrał.

– Ja się bardzo cieszę z tego co już udało się zrobić dla KGW wprowadzając w zeszłym roku ustawę a w tym ją nowelizując. Przeznaczyliśmy 40 milionów na koła gospodyń wiejskich – mówił poseł PiS. – Jak widzimy potrzeby są coraz większe, oprócz finansowych, także te proceduralne. Miałem nic na ten temat nie mówić, ale jesteśmy w takim okresie, że muszę to powiedzieć. Te sprawy są do rozwiązania, wystarczy, żebyście państwo na nas tylko głosowali.

przegląd

Po części oficjalnej i przemówieniach samorządowców i polityków przyszedł czas na efektowny pokaz mody „W zgodzie z naturą”. Kilkanaście pań zaprezentowało oryginalne stroje, a ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. Zjazd cały czas trwa. Dzisiaj zakończy go Apel Maryjny (w licheńskiej bazylice) wraz z inauguracją akcji Gospodynie pod Krzyżem.

W niedzielę, 15 września, zaplanowano o godzinie 7.00 różańcowy spacerek od kościoła św. Doroty do miejsca objawień w Grąblinie. O 9.00 przewidziany jest seans filmu „Złączyć się z Narodem” w reżyserii Jerzego Szkamruka, będącego częścią kampanii wspierającej repatriacje Polaków z Kazachstanu. O 11.00 ulicami Lichenia (z parkingu przy ulicy Konińskiej) przejdzie barwny korowód. O 12.00 gospodynie będą modlić się podczas mszy w licheńskiej bazylice, po niej (o godz. 13.45) zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, o 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a pół godziny później zjazd zakończy „Barka” przy pomniku św. Jana Pawła II oraz koncert maryjny.

Tekst: Marcin Szafrański – Przegląd Koniński

adminImprezyprzegladkoninski.pl W Licheniu Starym trwa IX Ogólnopolski Zjazd Gospodyń i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda objęła patronatem honorowym to wydarzenie i przesłała list. Zjazd otworzyli Wanda Waleriańczyk, prezes Stowarzyszenia Polska Gospodyni oraz Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina. https://youtu.be/CR3akuza3xA – Witam was każdego roku w drugi weekend września –...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
164 razy przeczytano