przegladkoninski.pl

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu, od 4-7 października, odbywały się warsztaty pisania ikon. Po raz pierwszy zorganizowano je w 2016 roku i od tego czasu prowadzone są trzy razy w roku.

Spotkanie prowadzi artystka Janina Krauze z Bieszczad, natomiast duchową opiekę nad uczestnikami sprawuje ks. Rafał Krauze.
– Modlitwa towarzyszy nam przez cały czas. Ikona tworzona jest w pewnym kanonie. Mówimy o pisaniu ikon, ponieważ to jest teologia. Podobnie, jak Ewangelia została napisana, tak ikona jest Ewangelią, którą mogę czytać wzrokiem – wyjaśnia marianin. – Ten, kto jest dobrze przygotowany wie, że każdy kolor i linia mają znaczenie. Warstwa duchowa jest nieodłączna przy tworzeniu ikon. Ważne, by traktować pisanie ikon nie jako odwzorowywanie, ale modlitwę i przeżycie duchowe.

Temat październikowych warsztatów to: „Eleusa – umilenie, Matka Boża Czuła”. Za każdym razem uczestnicy pracują w ogromnym skupieniu. Nie inaczej było teraz. W spotkaniu wzięła udział między innymi 7-osobowa grupa z Ciechocinka, która należy do klubu malarskiego przy miejskiej bibliotece. – Bardzo nam się podoba panująca atmosfera podczas warsztatów, sposób prowadzenia. Bardzo ważna jest możliwość wyciszenia się – mówiła należąca do tej grupy Jadwiga Sztuba.

Teskt: Marcin Szafrański – Przegląd Koniński

adminLicheńW Sanktuarium Maryjnym w Licheniu, od 4-7 października, odbywały się warsztaty pisania ikon. Po raz pierwszy zorganizowano je w 2016 roku i od tego czasu prowadzone są trzy razy w roku. Spotkanie prowadzi artystka Janina Krauze z Bieszczad, natomiast duchową opiekę nad uczestnikami sprawuje ks. Rafał Krauze. – Modlitwa towarzyszy nam przez...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
317 razy przeczytano