Źródlo: Przegląd Koniński

Przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów przewodniczył mszy świętej, którą rozpoczęto wczoraj uroczystości 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

Jak przypomniał na początku mszy świętej ksiądz Wiktor Gumienny, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, przy ołtarzu koronacyjnym, to właśnie tutaj 15 sierpnia 1967 roku odbyła się koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

– Sanktuarium do tamtej pory było znane w całej diecezji włocławskiej. Od tamtej chwili zaczął się dynamiczny jego rozwój. Tą mszą świętą rozpoczynamy świętowanie 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej – mówił ks. kustosz. – Trzeba sobie uświadomić bardzo ważny fakt, że ta koronacja była swego rodzaju pieczęcią na objawieniach, które tutaj były w 1850 roku. Wiemy, że w Polsce tylko te, które miały miejsce w Gietrzwałdzie zostały oficjalnie potwierdzone przez Kościół.

Mszy świętej przewodniczył ks. Andrzej Pakuła, przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów, który do Lichenia przyjechał z Rzymu.

– Jezus ciągle do nas przemawia. I możemy powiedzieć, że w sposób szczególny przemawia do nas dzisiaj, kiedy rozpoczynamy tą mszą jubileusz 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej – mówił w homilii.

Co jeszcze w Licheniu?

Uroczystości 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej potrwają przez kilka najbliższych dni. Jutro o godzinie 19.00 eucharystię odprawi biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki. W niedzielę, 13 sierpnia, o 12.00 mszy świętej w bazylice przewodniczyć będzie arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. O 15.30 natomiast w auli Domu Pielgrzyma Betlejem zostanie pokazany spektakl o historii objawień Matki Bożej Licheńskiej, a o 20.00 odbędzie się w bazylice koncert poezji śpiewanej „Człowieczy los”.

W poniedziałek, w południe, na placu koronacyjnym mszę świętą odprawi ks. biskup senior Bronisław Dembowski, a o 18.00 w bazylice arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski.

Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie msza w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Matki Boskiej Zielnej, czyli 15 sierpnia, pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza. To właśnie wtedy zostanie poświęcona i nałożona na obraz złota sukienka dla Maryi, ufundowana przez ofiarodawców i dobroczyńców Sanktuarium Maryjnego w Licheniu.

adminLicheńlicheń,sanktuarium maryjnePrzełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów przewodniczył mszy świętej, którą rozpoczęto wczoraj uroczystości 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Jak przypomniał na początku mszy świętej ksiądz Wiktor Gumienny, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, przy ołtarzu koronacyjnym, to właśnie tutaj 15 sierpnia 1967 roku odbyła się koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
376 razy przeczytano