Przegląd Koniński

Dwa ciekawe koncerty, jakie odbyły się w niedzielne popołudnie w licheńskiej bazylice, zgromadziły nie tylko słuchaczy zebranych w świątyni, ale także odbiorców korzystających z transmisji w mediach społecznościowych sanktuarium.

Tuż po południowej mszy koncertowali trębacz Maciej Gwóźdź i organista Łukasz Rogowicz. W bazylice zabrzmiały m. in. „Ave Maria” Giulio Cacciniego oraz „Ave Maria” Michała Lorenca, utwory znane z filmu „Misja” włoskiego kompozytora i dyrygenta Ennio Moriccone czy „Marche solenne”- Feliksa Nowowiejskiego.

przegląd

Grający na trąbce Maciej Gwóźdź jest założycielem Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Swoją grę doskonalił także w klasie trąbki prof. Gabriela Cassone w Novarze we Włoszech. Obecnie pracuje na stanowisku pierwszego trębacza Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz nauczyciela klasy trąbki w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Łukasz Rogowicz studiował w Akademii Muzycznej im. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Muzyki Kościelnej (organy – ad. dr. hab. Waldemar Gawiejnowicz), a także w klasie organów Tomasza Kalisza (UKSW) oraz ad. dr. Michała Dąbrowskiego (UMFC). Od 2014 r. jest wykładowcą w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Włocławku (organy, liturgika).

O godzinie 14.30 natomiast odbył się kolejny koncert w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Basilica Sonans”. W wykonaniu niemieckiego organisty i dyrygenta Johannesa Skudlika można było usłyszeć sześć utworów, a wśród nich kompozycje J.S. Bacha, Cesara Francka czy Ryszarda Wagnera.

Wykonawca jest dyrektorem artystycznym wielu festiwali organowych, absolwentem Monachijskiego Uniwersytetu Muzycznego, gdzie studiował muzykę liturgiczną i grę na organach. Od 1979 pełni funkcję oficjalnego organisty w głównym kościele Mariae Himmelfahrt w Landsbergu nad Lech (Bawaria). Niemiecki artysta podkreślał wyjątkowość doświadczenia gry w Licheniu, gdzie przybywa tak wielu pielgrzymów, a także niesamowite wrażenie, które robi swoim rozmachem architektonicznym na odwiedzającym powstała na przełomie XX i XXI wieku bazylika posiadająca jedne z największych organów w Europie.

W sierpniu odbędą się jeszcze cztery koncerty festiwalowe, na które księża marianie serdecznie zapraszają. Kolejnym wykonawcą, który zasiądzie przy kontuarze licheńskich organów, będzie organista Archikatedry Oliwskiej, Błażej Musiałczyk.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Tekst: Aleksandra Wysocka – Przegląd Koniński

http://gminaslesin.futurehost.pl/wp-content/uploads/2020/08/PK_logo150.jpghttp://gminaslesin.futurehost.pl/wp-content/uploads/2020/08/PK_logo150.jpgadminLicheńPrzegląd Koniński Dwa ciekawe koncerty, jakie odbyły się w niedzielne popołudnie w licheńskiej bazylice, zgromadziły nie tylko słuchaczy zebranych w świątyni, ale także odbiorców korzystających z transmisji w mediach społecznościowych sanktuarium. Tuż po południowej mszy koncertowali trębacz Maciej Gwóźdź i organista Łukasz Rogowicz. W bazylice zabrzmiały m. in. „Ave Maria” Giulio...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
106 razy przeczytano