Sanktuarium MB Licheńskiej

„Śp. ks. Henryk swoim życiem potwierdził, że Bóg jest dobry” – powiedział w trakcie homilii ks. Tomasz Nowaczek MIC, podczas Mszy św. pogrzebowej śp. ks. Henryka Kulika MIC, proboszcza parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym, który zmarł w minioną sobotę, 26 grudnia, we wspomnienie św. Szczepana, diakona i męczennika.


Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. Eucharystię koncelebrowali księża marianie oraz kapłani diecezjalni. Eucharystię poprzedziła modlitwa różańcowa, którą poprowadził ks. Marek Kordaszewski MIC, wikariusz licheńskiej parafii.


W homilii ks. Tomasz Nowaczek MIC, przełożony prowincjalny Zgromadzenia Księży Marianów, wspominał śp. ks. Kulika mówiąc, że zmarły „swoim życiem potwierdzał, że Bóg jest dobry i najważniejszy w jego życiu”.

„Henryk zaświadczał, że Kościół jest święty. Życie pokazało, że Henryk kochał Boga i Jego Kościół. Dziękujmy dziś, że jako proboszcz pomagał odnajdywać prawdziwy Kościół, ale także za życie, kapłaństwo, odwagę głoszenia wiary i czystość serca śp. Henryka”.
Przed zakończeniem Mszy św. głos zabrał ksiądz biskup, który pragnął podzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi życia i posługi śp. ks. Kulika. „W swoją pracę wnosił spokój, harmonię i głębokie przejęcie tym, co robił. W swojej przedwczesnej śmierci dał świadectwo wierności wobec Jezusa Chrystusa. Jestem przekonany, że śp. Henryk, zgodnie ze swoim temperamentem i naturą, nie chciałby, abyśmy rozpaczali i płakali. A jednocześnie chciałby nam powiedzieć, że o swoich parafianach będzie zawsze pamiętał tam, po drugiej stronie życia bo przecież głęboko wierzymy, że już jest w życiu wypełnionym radością, pokojem i prawdą, które Bóg w swojej miłości do człowieka daje skosztować w niebie”.


Z kolei ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik Zgromadzenia Księży Marianów, wyraził wdzięczność za wspólną modlitwę oraz za transmitowanie uroczystości pogrzebowych w mediach społecznościowych, dzięki czemu ci, którzy nie mogli przybyć osobiście do Lichenia, mieli możliwość uczestniczenia w liturgii.


Równolegle do Mszy św. pogrzebowej celebrowanej w kościele parafialnym, księża marianie z licheńskiego domu zakonnego, którzy nie mogli uczestniczyć we wspólnej modlitwie, odprawili Mszę św. w intencji zmarłego ks. Henryka w kaplicy klasztornej.

Śp. ks. Henryka Kulika MIC żegnali nie tylko licheńscy parafianie, ale także przedstawiciele samorządu lokalnego, m.in. burmistrz miasta i gminy Ślesin Mariusz Zaborowski oraz Andrzej Nowak – gminy Kramsk. Obecne były także poczty sztandarowe jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu licheńskiej parafii. W trakcie uroczystości pogrzebowych zachowane zostały wszystkie przepisy sanitarne, jakie obowiązują dziś w przestrzeni publicznej.


Po Mszy św. trumna z ciałem śp. ks. Henryka Kulika MIC została odprowadzona na licheński cmentarz parafialny, gdzie została złożona do grobu na mariańskiej kwaterze, nieopodal kaplicy cmentarnej.
Tuż przed złożeniem trumny z ciałem kapłana do mogiły, wdzięczność za wszelkiego dobro swojemu proboszczowi okazali licheńscy parafianie. W imieniu wiernych oraz parafialnych wspólnot, ks. Henrykowi podziękował pan Marian Wieczorek, a chór parafialny Virtus Dei nad trumną zaśpiewał pieśń pogrzebową „Już zgasło słońce nad horyzontem”.

Ks. Henryk Kulik MIC zmarł w szpitalu w Koninie 26 grudnia 2020 roku w wieku 55 lat (w zgromadzeniu marianów 35 lat, w kapłańskie 29 lat). Ks. Henryk Kulik pełnił posługę proboszcza nieprzerwanie 25 lat w (w Stoczku Klasztornym, Goźlinie, Skórcu, Górze Kalwarii oraz Licheniu).

adminLicheńSanktuarium MB Licheńskiej „Śp. ks. Henryk swoim życiem potwierdził, że Bóg jest dobry” – powiedział w trakcie homilii ks. Tomasz Nowaczek MIC, podczas Mszy św. pogrzebowej śp. ks. Henryka Kulika MIC, proboszcza parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym, który zmarł w minioną sobotę, 26 grudnia, we wspomnienie św. Szczepana,...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
183 razy przeczytano