facebook.com/SanktuariumLichen/

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, czyli w niedzielę, 26 sierpnia, w licheńskim Sanktuarium dokonamy aktu odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.

Akt odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego będzie miał miejsce po każdej niedzielnej Mszy świętej., a po Eucharystii o godz. 12.00 nastąpi to w sposób szczególnie uroczysty.

A ponieważ w tym roku uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przypada w ostatnią niedzielę sierpnia, odnawiając akt Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego nie zapomnimy także o dzieciach. Na każdej Mszy św. dzieci otrzymają błogosławieństwo przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Jasnogórski obraz ma długą i ciekawą historię. Według podania, powstał na desce ze stołu, przy którym posiłki jadała Święta Rodzina. Wizerunek namalowano na deszczułkach lipowych, między VII a XIII wiekiem. Jego autor nie jest znany, przypuszcza się, że był to malarz włoski lub bizantyjski. Do Polski przywiózł go książę Władysław Opolczyk.

W 1430 r. Jasna Góra została napadnięta przez grupę przestępców. Jak podaje Jan Długosz, ikona została wówczas zniszczona i sprofanowana: – Sam nawet obraz Najchwalebniejszej Pani naszej odarli z złota i klejnotów, którymi go ludzie pobożni przyozdobili. Niezaspokojeni łupem, oblicze obrazu mieczem na wylot przebili, a deskę, do której wizerunek przylegał, połamali (…).

Obraz został wówczas poddany renowacji z polecenia króla Władysława Jagiełły i otrzymał srebrne blachy i korony.

Według innych podań, ślady na twarzy Madonny pochodzą z czasu, kiedy obraz znajdował się na zamku w Bełzie. Gdy zamek napadli Tatarzy, jeden z nich przestrzelił obraz strzałą i do dziś widać dwie rysy na twarzy Matki Bożej.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach Polski. O ustanowienie święta paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych.

Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził święto N.M.P. Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej, na terenie której znajdowała się Częstochowa.W 1931 r. papież Pius XI jako dzień uroczystości ustalił 26 sierpnia.

Ważnym wydarzeniem rozszerzającym kult Matki Bożej, Królowej Polski była koronacja obrazu częstochowskiego dokonana przez biskupa Krzysztofa Jana Szembeka w dniu 8 września 1717 r. Była to jedna z pierwszych koronacji przeprowadzona poza Rzymem.
W okresie rozbiorów nabożeństwo do Maryi Częstochowskiej pomagało Polakom przetrwać trudne lata niewoli.

Zygmunt Krasiński pisał:
Niegdyś Cię Polska, jeszcze wielka, cała,
Królową swoją przed zgonem obrała

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. tytuł Maryi, Królowej Polski pozostał nadal symbolem państwowej suwerenności, zagrożonej w 1920 r. wojną z Rosją sowiecką.

W 1956 r., w trzy wieku po lwowskich ślubach Jana Kazimierza, prymas Stefan Wyszyński uroczyście odnowił Śluby Jasnogórskie. Tekst Ślubów prymas Wyszyński napisał będąc uwięzionym w klasztorze w Komańczy. W okresie nowenny przed Millennium Chrztu Polski w latach 1957-1966 powtarzano je corocznie.

W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym znajduje się chromolitografia autorstwa Jana Drewaczyńskiego i Heinricha Waltera wykonana w Zakładzie Litograficznym Maksymiliana Fajansa w Warszawie. Heinrich Walter przybył do Polski w roku 1855 i pierwotnie związany był z warszawskim zakładem Fajansa, później współpracował z Zakładem Litograficznym „Czasu”. Przedstawienie ukazuje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, jeden z najważniejszych wizerunków maryjnych na ziemiach Polski. Grafika powstała w latach 1855-1860.

adminLicheńW uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, czyli w niedzielę, 26 sierpnia, w licheńskim Sanktuarium dokonamy aktu odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Akt odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego będzie miał miejsce po każdej niedzielnej Mszy świętej., a po Eucharystii o godz. 12.00 nastąpi to w sposób szczególnie uroczysty. A ponieważ w tym roku...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
295 razy przeczytano