Miał 47 lat, gdy stanął nad morskim brzegiem w Pucku, w dłoni trzymał dwie obrączki, jedną za chwilę miał wrzucić do morza a drugą założyć na palec i nosić do końca życia na znak zaślubin Bałtyku z Polską. 10 lutego minęła 100. rocznica symbolicznych ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM BAŁTYCKIM, których dokonał gen. Józef Haller (1893-1960).

„W naszym muzeum przechowujemy bezcenny skarb – obrączkę z zaślubin z morzem należącą do gen. Józefa Hallera, właśnie tę, którą generał nosił na palcu do końca życia” – opowiada Anita Rossa, historyk sztuki z Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.
„Jest zupełnie niepozorna, taka jak wiele innych obrączek. Wyróżnia ją grawerunek na złotej wkładce: Gdańsk/10. 2. 1920 Puck. A jednak to ona jest związana z tak podniosłym wydarzeniem” – dodaje Rossa.

We wspomnieniach generała Józefa Hallera czytamy taki opis tamtego wydarzenia: „Drobny deszczyk nie przeszkadzał zupełnie, a Kaszubi twierdzili, że tak zawsze Bóg błogosławi rybakom, jak wyjeżdżają na dobre połowy. Po Mszy Świętej przy salutach armatnich i odegraniu hymnu polskiego morska bandera polska wzniosła się na maszt. Dotychczasowy strażnik wybrzeża rybak kaszubski z jedyną bronią, wiosłem u boku, oddawał straż w ręce marynarza polskiego. Stojąc pod banderą oświadczyłem w krótkim przemówieniu, żeśmy wrócili nad morze i Rzeczpospolita Polska staje się znów władczynią na swoim Bałtyku, na znak czego – zaślubin Polski z Bałtykiem – rzucam pierścień ofiarowany przez ludność Gdańska, który znów będzie polskim.”*

„Część pamiątek, związanych z osobą gen. Józefa Hallera, ks. Józef Jarzębowski otrzymał od samego generała, z którym się przyjaźnił. Pozostałe przekazał do muzeum syn generała – Eryk” – informuje Anita Rossa.

Justyna Zacharek

*Pamiętniki, Józef Haller, Londyn, 1964 r

Tekst: Gazeta Ślesińska nr 2/2020

adminLicheńMiał 47 lat, gdy stanął nad morskim brzegiem w Pucku, w dłoni trzymał dwie obrączki, jedną za chwilę miał wrzucić do morza a drugą założyć na palec i nosić do końca życia na znak zaślubin Bałtyku z Polską. 10 lutego minęła 100. rocznica symbolicznych ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
41 razy przeczytano