web.facebook.com/SanktuariumLichen/

W dniach od 15 do 16 października na terenie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej miała miejsce doroczna konferencja, popularyzująca pożyteczne mikroorganizmy dla współczesnego rolnictwa – „Mikroorganizmy dla nowoczesnego rolnictwa”.

– To już 10. konferencja poświęcona życiu, temu najdrobniejszemu – mikroorganizmom. Tegoroczna ma podtytuł: „Rolnik – producent czy wytwórca” – informował Sławomir Gacka, współinicjator ruchu Kręgu „Zdrowa Ziemia” i prezes Probiotics Polska. Konferencja niesie przesłanie od użytkujących rolników, którzy rozumieją, jak można wykorzystać naturalny potencjał, dany nam do dyspozycji od Stwórcy.
– Pokazujemy, jak może wyglądać rolnictwo, które będzie nam dawało zdrowe płody i niekoniecznie musi to być rozwiązanie, które oparte jest na chemii, czemu generalnie się sprzeciwiamy – pokazujemy inne możliwe rozwiązanie, które wybiega o wiele dalej, spełnia przesłanie, że lekarstwo może być pokarmem, a pokarm lekarstwem – przekonywał Sławomir Gacka.

Prezentacje przedstawiają rolnicy, którzy mają w tym temacie doświadczenie. Uczą, jak rozumieć glebę, roślinę i biopreparaty – środki biologiczne.
– Jesteśmy przeciwni żywności i komponentom modyfikowanym genetycznie. Odkrywamy, że natura podsuwa nam szereg możliwości, które mogą satysfakcjonować i na pewno jest to rolnictwo niosące zdrowy pokarm, rolnictwo, które daje wystarczający plon i bardzo dobrej jakości żywność – twierdził nasz rozmówca.
– Konferencja jest dwudniowa, niesie szerokie spektrum, które określamy jednym zdrowiem – jedno zdrowie dla nas, które zaczyna się od zdrowej gleby, przez zdrową roślinę, po zdrowe zwierzę, do zdrowego człowieka. Jest to droga rewitalizowania środowiska, a przez zdrowe środowisko regenerowania własnych dysfunkcji. Koncentrujemy się na mikroorganizmach, dziale, części przyrody, która była postrzegana jedynie jako zagrożenie dla człowieka. Pokazujemy, że jest odwrotnie, a tylko dzięki mikroorganizmom mamy szansę trwać biologicznie – mówił prezes.

Dlaczego od 2008 roku konferencja odbywa się właśnie w Licheniu?
– Nie mamy wątpliwości, że to, co robimy jest blisko Boga. Dlatego kluczowym momentem konferencji jest Msza Św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Podczas Eucharystii dziękujemy Bogu za wszystko, co otrzymaliśmy. Zależało nam na miejscu, które daje inny klimat, które przede wszystkim koncentruje się na duchu, a odrywa od materii. Mamy przesyt oferty dla ciała, wszelkich rozrywek, które się proponuje przy okazji konferencji. Nasze spotkania są diametralnie inne, ale 10-letnie już doświadczenie pokazało, jak bardzo ludzie pragną tego typu konferencji i są zachwyceni atmosferą i wartościami, które mogą zyskać przebywając tuż obok Matki Bożej Licheńskiej – stwierdził Sławomir Gacka.

Opiekę duchową nad uczestnikami sprawuje ks. prof. Bogumił Gacka, kierownik katedry personalizmu chrześcijańskiego na UKSW w Warszawie.
– To, co czynimy jest w duchu personalizmu, czyli realizowaniu osoby w odniesieniu do Stwórcy i do bliźniego. Bierzemy odpowiedzialność za to, co czynimy każdego dnia, rozważamy, czy jest to zgodne z wolą Boga, czy służy bliźniemu czy go narusza – podaje Sławomir Gacka.

adminLicheńW dniach od 15 do 16 października na terenie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej miała miejsce doroczna konferencja, popularyzująca pożyteczne mikroorganizmy dla współczesnego rolnictwa – „Mikroorganizmy dla nowoczesnego rolnictwa”. – To już 10. konferencja poświęcona życiu, temu najdrobniejszemu – mikroorganizmom. Tegoroczna ma podtytuł: „Rolnik – producent czy wytwórca” – informował Sławomir...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
308 razy przeczytano