lm.pl

Michał Szostak, licheński organista, nagrał płytę z muzyką organową.

Ave Regina Caelorum: improwizacje na tematy maryjne na symfonicznych organach bazyliki w Licheniu Starym to najnowsza płyta CD nagrana na organach bazyliki licheńskiej we wrześniu tego roku.

Płyta jest prezentacją organów bazyliki w Licheniu. Nagrań dokonał we wrześniu 2017 roku Michał Szostak, organista licheńskiego sanktuarium.

 Celem niniejszego albumu jest ukazanie bogactwa dźwiękowego instrumentu za pomocą improwizacji w formach charakterystycznych dla symfonicznej muzyki organowej ze szczególnym ukłonem w stronę tradycji francuskiej – czytamy w opisie płyty. – Prezentowane improwizacje stanowią muzykę programową, ilustrującą konkretne wydarzenia w oparciu o tematy zaczerpnięte ze skarbca chorału gregoriańskiego oraz polskich pieśni maryjnych. Sposób nagrania utworów ma ukazać potęgę akustyki wnętrza licheńskiej bazyliki. Do płyty dołączono ilustrowaną książeczkę, która opisuje (w języku polskim i angielskim) instrument oraz wyjaśnia muzyczno – teologiczny program nagranych improwizacji.

Jest to trzecia płyta CD z muzyką organową, prezentująca organy bazyliki licheńskiej. Pierwsza płyta, nagrana w 2003 roku, zawierała literaturę organową w wykonaniu prof. Andrzeja Chorosińskiego i prezentowała organy zachodnie. Druga płyta, nagrana w 2006 roku, również literaturę organową w wykonaniu prof. Karola Gołębiowskiego na wszystkich organach bazyliki.

Tekst: Anna Pilarska – LM.pl

adminLicheńMichał Szostak, licheński organista, nagrał płytę z muzyką organową. Ave Regina Caelorum: improwizacje na tematy maryjne na symfonicznych organach bazyliki w Licheniu Starym to najnowsza płyta CD nagrana na organach bazyliki licheńskiej we wrześniu tego roku. Płyta jest prezentacją organów bazyliki w Licheniu. Nagrań dokonał we wrześniu 2017 roku Michał Szostak,...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
476 razy przeczytano