przegladkoninski.pl

Dzisiaj w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wierni modlili się za Kościół i Ojczyznę. Uroczystej sumie odpustowej w licheńskiej bazylice przewodniczył biskup-senior Bronisław Dembowski, kazanie wygłosił ksiądz Janusz Kumala, kustosz sanktuarium. Wierni brawami podziękowali biskupowi Dembowskiemu, który ma 92 lata, za odprawienie mszy odpustowej.


Jak mówił ks. Janusz Kumala, 15 sierpnia dla Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym jest dniem szczególnym. Dokładnie 52 lata temu, 15 sierpnia 1967 roku, kardynał Stefan Wyszyński ukoronował Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej koroną papieską. Mija też 99. rocznica „Cudu nad Wisłą”.

Dziękuję wam za waszą wierność w pielgrzymowaniu do sanktuarium, która sięga roku 1852. Wita was tutaj dzisiaj pani ziemi konińskiej. Tak o Matce Bożej Licheńskiej powiedział 52 lata temu sługa Boży ksiądz kardynał Stefan Wyszyński. Wita was Bolesna Królowa Polski. Jesteście kolejnym pokoleniem pielgrzymów. Wielu z was wspomina pielgrzymowanie do Lichenia z rodzicami, a rodzice ze swoimi dziadkami, a ci ze swoimi pradziadkami. Jest to wyjątkowy odpust. Wyjątkowa uroczystość. Znak obecności Matki Bożej pośród nas, Kościoła pielgrzymującego. Jesteśmy ludem Bożym pielgrzymującym po tej ziemi. Cała Polska pielgrzymuje, cała Polska gromadzi się w świątyniach, aby wpatrywać się w wielkie dzieło Bożego miłosierdzia i miłości, jakim jest osoba Matki Bożej. (…) Licheń to miejsce, które Maryja bardzo umiłowała – mówił ks. Janusz Kumala. Podkreślał też jak ważna jest rodzina i jej szczęście.


Kapłan pobłogosławił przyniesione przez wiernych do kościoła kwiaty, zioła i dewocjonalia. Uczestnicy brawami podziękowali 92-letniemu biskupowi Bronisławowi Dembowskiemu za jej odprawienie. Później wierni wzięli udział w procesji.

W bazylice msze odbyły się też o 16.00 (w intencji zmarłych pielgrzymów) i 18.00. O 19.00 w nawie głównej bazyliki odbędył się koncert organowy.

Tekst: Milena Fabisiak – Przegląd Koniński

adminLicheńprzegladkoninski.pl Dzisiaj w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wierni modlili się za Kościół i Ojczyznę. Uroczystej sumie odpustowej w licheńskiej bazylice przewodniczył biskup-senior Bronisław Dembowski, kazanie wygłosił ksiądz Janusz Kumala, kustosz sanktuarium. Wierni brawami podziękowali biskupowi Dembowskiemu, który ma 92 lata, za odprawienie mszy odpustowej. Jak...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
146 razy przeczytano