przegladkoninski.pl

W miniony weekend (12-13 września) do Lichenia przybyły przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich i innych Organizacji Kobiecych z terenów wiejskich. Pielgrzymka odbyła się w sanktuarium już po raz dziesiąty.

W sobotnie popołudnie panie spotkały się w sali Całunu Turyńskiego na koncercie pieśni religijnych. Był on także okazją do wspomnień, oglądania archiwalnych zdjęć i filmów. Wanda Waleriańczyk, organizatorka zjazdu podkreślała rolę Wandy Półtawskiej, przyjaciółki św. Jana Pawła II, która była prekursorką ogólnopolskich spotkań Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu – Jesteśmy tu po części z powodu duchowego skierowania pani Wandy, której osobę warto przybliżać młodemu pokoleniu – mówiła pani Waleriańczyk. Dla uczestniczek przygotowano także konferencje duchowe: „Jezus o godności kobiety” a także „Jezus w domu Marty i Marii”. Gospodynie wzięły udział w wieczornej mszy świętej, podczas której składano bukiety kwiatów przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, świętując wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Uczestniczyły także w Apelu Maryjnym, który zakończył pierwszy dzień zjazdu.

Tradycyjny niedzielny barwny korowód w tym roku odbył się na terenie licheńskiego sanktuarium. Tuż po godzinie 11.00 uczestniczki zjazdu wyruszyły wraz z orkiestrą z placu koronacyjnego umiejscowionego przed kościołem św. Doroty. Z uśmiechem na ustach dotarły do bazyliki, by wziąć udział w południowej mszy świętej. Na schodach świątyni zostały powitane i pobłogosławione przez ks. Adama Stankiewicza, wicekustosza sanktuarium. Podczas uroczystej eucharystii, ks. Janusz Kumala, kustosz sanktuarium przewodniczący liturgii, podkreślał ważną rolę każdej gospodyni. Marianin powitał gospodynie w „miejscu, które Maryja bardzo umiłowała” – cytując słowa, które na temat licheńskiego sanktuarium 21 lat temu wypowiedział św. Jan Paweł II. – Każda gospodyni dba o trzy domy – mówił ksiądz kustosz, wymieniając: serce (świątynię, w której przebywamy sam na sam z Bogiem), dom (w znaczeniu materialnym – rodzinę i najbliższych, wypełniony miłością) oraz o świątynię (wspólnotę parafialną). – Gospodyni domowa, matka, jest tą, która spaja, dba o to, by relacje były właściwe – zauważył ks. Kumala. Kapłan podkreślił także nieocenioną rolę kół gospodyń wiejskich w środowiskach lokalnych oraz wspólnotach parafialnych, gdzie dbają o m. in. dopracowanie uroczystości kościelnych, wygląd świątyni czy dekoracje.

Liturgii mszy świętej towarzyszył licheński chór parafialny „Virtus Dei” pod dyrekcją Michała Jagodzińskiego. Jubileuszowy zjazd zakończyło wspólne śpiewanie Barki pod pomnikiem św. Jana Pawła II przed bazyliką licheńską.

zdjęcia: Biuro prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

Tekst: Przegląd Koniński

http://gminaslesin.futurehost.pl/wp-content/uploads/2020/08/PK_logo150.jpghttp://gminaslesin.futurehost.pl/wp-content/uploads/2020/08/PK_logo150.jpgadminLicheńprzegladkoninski.pl W miniony weekend (12-13 września) do Lichenia przybyły przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich i innych Organizacji Kobiecych z terenów wiejskich. Pielgrzymka odbyła się w sanktuarium już po raz dziesiąty. W sobotnie popołudnie panie spotkały się w sali Całunu Turyńskiego na koncercie pieśni religijnych. Był on także okazją do wspomnień, oglądania archiwalnych...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
110 razy przeczytano