przegladkoninski.pl

Niemal sto worków z rozmaitymi odpadami zebrali mieszkańcy Helenowa Drugiego i Lichenia Starego, a także druhowie i pracownicy sanktuarium z kustoszem na czele. To była pierwsza taka akcja przy okazji obchodzonego w kwietniu Dnia Ziemi.

Około 70 osób z Helenowa Drugiego i Lichenia Starego wyruszyło dzisiaj po południu wokół swoich miejscowości, aby posprzątać okolicę z okazji Dnia Ziemi, jaki obchodzony jest w kwietniu. Wyposażeni w rękawice gumowe i worki spacerowali wzdłuż dróg i po lasach, aby pozbierać to, co pozostawili po sobie inni. A było co zabierać, bo w sumie zapełniono około setki dużych worków. A na co zbierający się natknęli? 

– Najdziwniejsze, co znaleźliśmy, to telewizor, opryskiwacz, jakieś części samochodowe. Tego się nie spodziewaliśmy. A najwięcej było butelek, zarówno plastikowych, jak i szklanych, najwięcej po wódkach i piwie. Poza tym papiery, puszki, ale też dużo plastiku – przyznali koordynatorzy akcji sołtys Helenowa Drugiego Andrzej Marszewski, radny Adam Wiśniewski oraz Robert Adamczyk z rady sołeckiej.

Chętni do przyłączenia się do akcji zebrali się w trzech miejscach – na skrzyżowaniu w Helenowie Drugim oraz przy remizie OSP i ulicy Kościelnej w Licheniu. Pracowali około 1,5 godziny, więc świadczy to o tym, że śmieci było dużo. W samym Helenowie najmniejszym uczestnikiem akcji był roczny chłopiec, a najstarszą ponad 70-letnia mieszkanka wsi. W Licheniu Starym natomiast z workiem chodził sam kustosz ks. Janusz Kumala.

Po akcji w Helenowie uczestnicy zbiórki spotkali się przy tamtejszej remizie, aby zintegrować się i odpocząć przy kiełbaskach upieczonych w ognisku. Dzieci z druhami zagrały także w zbijanego. Organizatorzy akcji zapewniają, że była ona pierwsza, ale na pewno nie ostatnia i jeszcze w tym roku będzie kontynuowana.

Tekst: Aleksandra Wysocka – Przegląd Koniński

adminInformacjeprzegladkoninski.pl Niemal sto worków z rozmaitymi odpadami zebrali mieszkańcy Helenowa Drugiego i Lichenia Starego, a także druhowie i pracownicy sanktuarium z kustoszem na czele. To była pierwsza taka akcja przy okazji obchodzonego w kwietniu Dnia Ziemi. Około 70 osób z Helenowa Drugiego i Lichenia Starego wyruszyło dzisiaj po południu wokół swoich...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
152 razy przeczytano