lm.pl/

Najprawdopodobniej w przyszłym roku Ślesin będzie miał nowy herb. Obecnie obowiązujący zgodnie z wytycznymi Komisji Heraldycznej, jest nieprawidłowy.

Dokładnie 3 lata temu do władz Ślesina dotarło pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące herbu.

– Symbol w formie połutoczenicy i zamocowanej na niej majuskułowej litery „T” (nazywany niekiedy szlacheckim Duliczem) w kontekście Ślesina nie ma uzasadnienia źródłowego, choć opublikowano go w popularnych herbarzach miejskich – czytamy w piśmie Komisji Heraldycznej. – Herb Ślesina w przywołanej postaci powstał w wyniku błędnego odczytania źle zachowanego odcisku pieczęci. Błąd ten popełnił Marian Gumowski, a dowody pomyłki profesora zachowały się w materiałach rękopiśmiennych tegoż, przechowywanych obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie.

To wszystko wydarzyło się w latach 70-tych ubiegłego wieku. Dopiero w 2010 roku opublikowana została informacja dotycząca herbu miejskiego Ślesina. Odwoływał się on do pieczęci z XVII wieku, a jego godło tworzył ceglany mur obronny (bez wież) i umieszczony w otwartym przejeździe bramy klucz św. Piotra.

– Komisja Heraldyczna zwraca uwagę, że połączenie czerwonego muru z błękitnym polem nie jest rozwiązaniem właściwym ze względu na zasadę heraldyczną (alternacja barw), polegającą na kontrastowym zestawieniu barw pola i godła – czytamy w dalszej części pisma.

Władze Ślesina w 2017 roku zleciły opracowanie ekspertyzy z rysem historycznym i projektem nowego herbu. Prace nad nim trwały przez rok.

– To wszystko ma swoje podstawy. Herb jest taki jak mówi historia, że powinien wyglądać – podkreśla Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina. – Chcielibyśmy przedstawić Radzie Miejskiej całe opracowanie i żeby pan, który je przygotował zapoznał radnych z historią herbu – dodaje.

Nowy herb Ślesina będzie miał błękitne tło, a godłem będzie biały (nie czerwony) mur z otwartym przejściem i kluczem. Musi on teraz zostać zaakceptowany przez Komisję Heraldyczną, a później nad odpowiednią uchwałą pochylą się ślesińscy radni. Burmistrz Zaborowski ma nadzieję, że stanie się to w przyszłym roku. Potem zostanie zmiana flagi, łańcucha burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej w Ślesinie, a także pieczęci i medalu zasłużonego dla miasta.

 

Tekst: Aleksandra Braciszewska – Benkahla – LM.pl

 

Więcej o historii herbu – tutaj

adminInformacjeNajprawdopodobniej w przyszłym roku Ślesin będzie miał nowy herb. Obecnie obowiązujący zgodnie z wytycznymi Komisji Heraldycznej, jest nieprawidłowy. Dokładnie 3 lata temu do władz Ślesina dotarło pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące herbu. - Symbol w formie połutoczenicy i zamocowanej na niej majuskułowej litery „T” (nazywany niekiedy szlacheckim Duliczem)...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
463 razy przeczytano