lm.pl

Kilkudziesięciu mieszkańców Ignacewa wraz z przedstawicielami powiatu konińskiego oraz Ślesina upamiętniło rocznicę bitwy pod Ignacewem.

Hołd bohaterom wydarzeń sprzed 155 lat złożono podczas mszy odprawionej 8 maja przed pomnikiem – mogiłą poległych powstańców z oddziału gen. Edmunda Taczanowskiego. W tym szczególnym miejscu upamiętniającym jedną z największych bitew Powstania Styczniowego na ziemiach polskich społeczność Ignacewa spotyka się każdego roku. Modląc się i składając kwiaty, mieszkańcy niewielkiej wsi w gminie Ślesin przywołują pamięć o zrywie niepodległościowym z udziałem swoich przodków. Wtedy to, 8 maja 1863 r. powstańcze oddziały dowodzone przez Edmunda Taczanowskiego starły się w wojskami rosyjskimi generała Mikołaja Krasnokutskiego ponosząc duże straty i przegrywając bitwę. To niepowodzenie nie złamało w powstańcach poczucia narodowości i już miesiąc później (9 czerwca) w tym samym miejscu stoczyli zwycięską potyczkę z Rosjanami.

W rocznicę insurekcji styczniowej, o sukcesach i porażkach niepodległościowych, które budowały naszą tożsamość narodową przypomniał podczas Eucharystii przed pomnikiem w Ignacewie ks. Krzysztof Kacała, proboszcz parafii Lubstów. Po mszy św. delegacje obu samorządów, na czele z wicestarostą konińskim Władysławem Kocajem oraz burmistrzem Ślesina Mariuszem Zaborowskim i przewodniczącym Rady Gminy Ślesin Stanisławem Chrzanowskim, złożyły kwiaty pod obeliskiem ku czci powstańców.

Pamięć o wydarzeniach sprzed 155 laty ożyje ponownie za sprawą wystawy zdjęć Jerzego Sznajdra, którą będzie można zobaczyć już w czerwcu na rynku w Ślesinie.  Wystawa ta jest fotograficznym zapisem największej w Polsce rekonstrukcji bitwy z czasów Powstania Styczniowego, która odbyła się w 2013 r. w ramach obchodów 150. rocznicy powstania na Ziemi Konińskiej.

Źródło: LM.pl

adminInformacjeKilkudziesięciu mieszkańców Ignacewa wraz z przedstawicielami powiatu konińskiego oraz Ślesina upamiętniło rocznicę bitwy pod Ignacewem. Hołd bohaterom wydarzeń sprzed 155 lat złożono podczas mszy odprawionej 8 maja przed pomnikiem - mogiłą poległych powstańców z oddziału gen. Edmunda Taczanowskiego. W tym szczególnym miejscu upamiętniającym jedną z największych bitew Powstania Styczniowego na...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
343 razy przeczytano