Być może wielu mieszkańców gminy Ślesin nie wie jeszcze o pisarzu, Macieju Sobczaku, który urodził się i mieszka tu tworząc swoje książki z gatunku fantasy z fabułą umieszczoną właśnie w naszych okolicach. Wydał już 13 książek. Cztery z nich dotyczą Ślesina i okolic. Są to powieści fantasy (cykl składający się z 3 części: Początek. Opowieści o Vodimorze oraz książkę dla dzieci: Darwale i magiczne lustra).

Zapraszamy do przeczytania paru słów o twórczości autora i motywach przewijających się w jego dziełach:

Mam na imię Maciej Sobczak i jestem pisarzem.

Pierwszą książkę, którą wydałem, napisałem w 2016 roku. Powieść została wydana pod tytułem „Opowieść o Vodimorze. Anioł Stróż”. Imię głównego bohatera wymyśliłem jeszcze w dzieciństwie, bawiąc się na gospodarstwie moich dziadków we wsi Kolebki, znajdującej się nieopodal Ślesina. Jest to powieść fantasy, umiejscowiona w dzisiejszych czasach, albo nawet nieco w przyszłości. Jest tam na samym początku krótki wątek umiejscowiony w Ślesinie, ale w taki sposób, że tylko bardzo wytrawny czytelnik może się o tym domyśleć.

Po napisaniu pierwszej książki postanowiłem wrócić do korzeni i opowiedzieć jak powstała legenda Vodimora (czyta się Vodimura). Trzy kolejne tomy II,III,IV mają wspólną nazwę Początek. I tak zostały napisane i wydane książki: „Początek. Opowieść o Vodimorze: Duch Lasu”, „Początek. Opowieść o Vodimorze: Wilcza Skóra” i „Początek. Opowieść o Vodimorze: Złota Góra”. Te trzy części osadzone są w bliżej niesprecyzowanych czasach przeszłych, a ich akcja rozgrywa się na terenie i w okolicach  dawnego Ślesina, tu obecnego pod nazwą Szleszyno. Są tam krótkie dialogi w gwarze (kwarze) okweśnickiej.
Książka w sposób plastyczny opowiada historie głównego bohatera oraz jego przyjaciół, w tym takich istot jak nimfy, wodnika, darwala. Darwale są szczególnymi postaciami, oryginalnymi, których królestwo znajduje się w pobliskich lasach. Zajmują się produkcją luster. Posiadają na ten użytek  własną hutę. Wyglądają inaczej niż ludzie. Bogate lasy, rzeki, jeziora stara  podporządkować sobie władca królestwa Goplan mieszkający w Kruszy (dzisiejsza Kruszwica). Dziewiczych lasów bronią zamieszkali w nim wspomniani wcześniej Darwale, Turowianie i Kolanie. Na czele jako dowódca staje Vodimore. 
Tak z grubsza wygląda historia opowiedziana w trzech tomach jako saga Początek. Są tam oczywiście inne wątki, opisane w sposób humorystyczny i mam nadzieje ciekawy dla czytelnika.

Później powstała książka dla dzieci pod tytułem ”Darwale i magiczne lustra”. Historia ta w moim zamyśle miała przypominać takie książki czy komiksy jak smerfy, gumisie itp. Przy czym oparta jest na konstrukcji postaci Darwali i też rozgrywa się w Szleszynie i okolicach.

Dotąd wydałem trzynaście książek, w przygotowaniu sukcesywnie powstają ebooki i  na razie jeden audiobook.

Ja urodziłem się w Kolebkach. Tu w Ślesinie i w okolicach mieszka moja rodzina i mam duży sentyment do tych rodzinnych stron.

Poniżej znajdują się okładki wydanych przeze mnie książek oraz obrazki z książki Darwale i magiczne lustra. Mam nadzieję, że  oprócz pisania następnych powieści, powstanie film animowany dla dzieci o Darwalach,  w którym to kierunku prowadzę rozmowy.

Maciej Sobczak

Zainteresowanych książkami odsyłamy pod poniższe linki, gdzie można zapoznać się z ich krótkim opisem i fragmentami:
https://wydawnictwopoligraf.pl//publikacje2.php?autor=sobczak-maciej
https://www.taniaksiazka.pl/autor/maciej-sobczak

adminInformacjeByć może wielu mieszkańców gminy Ślesin nie wie jeszcze o pisarzu, Macieju Sobczaku, który urodził się i mieszka tu tworząc swoje książki z gatunku fantasy z fabułą umieszczoną właśnie w naszych okolicach. Wydał już 13 książek. Cztery z nich dotyczą Ślesina i okolic. Są to powieści fantasy (cykl...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
713 razy przeczytano