Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją, aby na łamach „Gazety Ślesińskiej” choćby w niewielkim skrócie przybliżyć sylwetki bohaterów, którzy pochodzili ze Ślesina, bądź też byli w swoim czasie jego mieszkańcami. Jednym z nich bez wątpienia był Władysław Żyźniewski.

Urodził się 6 kwietnia 1909 roku w Ślesinie. Jego ojciec Wojciech był z zawodu kupcem. W roku 1930 Władysław Żyźniewski ukończył Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu, a w 1931 roku rozpoczął studia na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. W trakcie studiów odbywał szkolenie w 4 kampanii III Kursu Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie. Szkołę ukończył jako kapral z przydziałem do 29 Pułku Strzelców Kaniowskich w Kaliszu.

W roku 1935 otrzymał awans na pierwszy stopień oficerski. Rok później ukończył studia uzyskując dyplom inżyniera. Po odbyciu obowiązkowych praktyk zawodowych został w 1937 roku nadleśniczym w lasach miłosławskich. Zamieszkał w Bagatelce pod Miłosławiem. Jako leśnik Władysław Żyźniewski pracował krótko, bo już w roku 1938 odbył ćwiczenia wojskowe w 68 Pułku Piechoty Wielkopolskiej we Wrześni, aby w ramach tejże jednostki, wchodzącej w skład 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty Armii „Poznań”, wziąć następnie udział w kampanii wrześniowej 1939 roku i bitwie nad Bzurą. Poległ 17 września 1939 roku we wsi Piaski, położonej wówczas w gminie Tułowice.

Warto wspomnieć, że w Bagatelce znajduje się pomnik wykonany w roku 1988, na którym widnieje tablica upamiętniająca poległych leśników pracujących w tej miejscowości: Władysława Żyźniewskiego, Władysława Wiewiórskiego oraz Filipa Skoraczewskiego, który został ranny w bitwie pod Ignacewem w roku 1863. Władysław Żyźniewski pierwotnie został pochowany w Piaskach, obecnie spoczywa na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. Cześć Jego Pamięci!

Tekst: Gazeta Ślesińska nr 5(100)/2019

adminInformacjeStulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją, aby na łamach „Gazety Ślesińskiej” choćby w niewielkim skrócie przybliżyć sylwetki bohaterów, którzy pochodzili ze Ślesina, bądź też byli w swoim czasie jego mieszkańcami. Jednym z nich bez wątpienia był Władysław Żyźniewski. Urodził się 6 kwietnia 1909 roku w...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
201 razy przeczytano