Znane są już wyniki wyborów parlamentarnych w których uzyskana została wyjątkowo wysoka jak na polskie warunki frekwencja – 61,16%. Niekwestionowanym zwycięzcą w wyborach do Sejmu jest Prawo i Sprawiedliwość z 43,76% poparciem. Kolejna Koalicja Obywatelska uzyskała dużo mniej głosów – 27,24%. Pomimo to partia rządząca straciła większość w Senacie, co oznacza potrzebę większego liczenia się z opozycją w przyszłej kadencji.

Wybory pokazują znaczne różnice w preferencjach wyborczych, zwłaszcza pomiędzy dużymi aglomeracjami, a mniejszymi miastami i wsiami. W okręgu gnieźnieńsko-konińskim zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z 47,29% poparciem, ale już w okręgu poznańskim najwięcej osób oddało swoje głosy na Komitet Obywatelski, 45,38%.

W powiecie konińskim na Prawo i Sprawiedliwość oddano 59,12% głosów. W gminie Ślesin, gdzie oddano 6125 ważnych głosów poparcie dla tej partii konserwatywnej było nieco niższe, ale przekroczyło też połowę oddanych głosów: 55,44%. Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej ( 15,48%) było podobne do tego dla Polskiego Stronnictwa Ludowego (15,15%). Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał 8,67% głosów, a Konferederacja Wolność i Niepodległość 4,78%.

W samym Ślesinie (dwóch komisjach wyborczych) poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości nie przekroczyło połowy głosów i wyniosło niemal 42%. W komisjach na obszarach wiejskich ta partia zdecydowanie dominuje, a w Wąsoszach zyskała nawet ponad 70-procentowe poparcie.

Wyniki wyborów do Sejmu w gminie Ślesin. Dane: https://wybory.gov.pl

Wyniki wyborów do Senatu w gminie Ślesin. Dane: https://wybory.gov.pl
Wyniki wyborów w komisjach wyborczych w Ślesinie, wg danych wybory.gov.pl
Wyniki wyborów w komisji wyborczej w Licheniu Starym, wg danych wybory.gov.pl
Wyniki wyborów w komisji wyborczej w Mikorzynie, wg danych wybory.gov.pl
Wyniki wyborów w komisji wyborczej w Wąsoszach, wg danych wybory.gov.pl
Wyniki wyborów w komisji wyborczej w Piotrkowicach, wg danych wybory.gov.pl
Wyniki wyborów w komisji wyborczej w Ostrowążu, wg danych wybory.gov.pl
Wyniki wyborów w komisji wyborczej w Szyszyńskich Holendrach, wg danych wybory.gov.pl
Wyniki wyborów w komisji wyborczej w Ignacewie, wg danych wybory.gov.pl

Kto dostanie się z naszego okręgu do Sejmu?

Niespodzianek nie było – pięć mandatów, czyli najwięcej, przypadło komitetowi Prawa i Sprawiedliwości. Mandat posła uzyskali: Zbigniew Hoffmann (42 859 głosów), Zbigniew Dolata (23 116), Ryszard Bartosik (17 338), Leszek Galemba (16 521) i Witold Czarnecki (16 502). Tym samym w porównaniu do poprzednich wyborów mandat stracił Krzysztof Ostrowski na rzecz ,,jedynki” na liście – Zbigniewa Hoffmanna.

Koalicja Obywatelska uzyskała dwa miejsca. Posłami z naszego okręgu zostali: Tomasz Nowak (23 693 głosów) i Paulina Henning-Kloska (16 813). Cztery lata temu oboje również dostali miejsce w Sejmie (choć wtedy z różnych list PO i .N, a teraz z jednej koalicyjnej – Koalicji Obywatelskiej). Dodatkowo PO miała jeszcze jednego posła – Pawła Arndta, w porównaniu do ostatniej kadencji największa partia opozycyjna będzie więc miała jednego reprezentanta mniej. 

Jeden mandat przypadł w udziale Sojuszowi Lewicy Demokratycznej. Do Sejmu wraca Tadeusz Tomaszewski (17 515 głosów), który był już posłem w latach 1993 – 2015. Cztery lata temu SLD nie dostał się do Sejmu, lewica zyskuje więc jeden mandat względem ostatnich wyborów.

Ostatnie miejsce przypadło w udziale reprezentantowi PSL Jackowi Tomczakowi. 46-latek posłem jest od 2005 roku, choć po raz pierwszy startował z list ludowców. PSL cztery lata temu żadnego mandatu nie wywalczył. 

 Tekst: Bartosz Skonieczny – LM.pl

adminInformacjeZnane są już wyniki wyborów parlamentarnych w których uzyskana została wyjątkowo wysoka jak na polskie warunki frekwencja - 61,16%. Niekwestionowanym zwycięzcą w wyborach do Sejmu jest Prawo i Sprawiedliwość z 43,76% poparciem. Kolejna Koalicja Obywatelska uzyskała dużo mniej głosów - 27,24%. Pomimo to partia rządząca straciła większość...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
683 razy przeczytano