M-GOK Ślesin

Przy obelisku w Goraninie 8 listopada dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń z 1939 roku odbyła się uroczystość patriotyczna. Zebrani uczestniczy odśpiewali hymn narodowy, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie odczytali apel pamięci. Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin w wygłoszonym okolicznościowym przemówieniu przedstawił rys historyczny wydarzeń sprzed 80 lat. Podziękował za udział w uroczystości. Henryk Cegielski i Henryk Szczepankiewicz zaprezentowali pamiątkowa tablicę, która zostanie umieszczona na zbiorowej mogile rozstrzelanych, która znajduje się na cmentarzu w Koninie przy ulicy Kolskiej. Uroczystość ta odbędzie się 10 listopada o godzinie 12:00.
W uroczystości udział wzięli: Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin, Sołtys Sołectwa Goranin Henryk Cegielski, dawni o obecni mieszkańcy Goranina, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie.

__________

lm.pl
LM.pl

Przy obelisku w Goraninie spotkali się mieszkańcy gminy i władze samorządowe.Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie odczytali apel pamięci, a burmistrz Mariusz Zaborowski zaprezentował historyczny rys wydarzeń sprzed 80 lat. Grupa mieszkańców Goranina we wrześniu 1939 roku weszła w skład tak zwanej „Straży Obywatelskiej”, powołanej przez władze polskie do pilnowania słupów telegraficznych, stojących wzdłuż szosy. Byli oni jednymi z pierwszych aresztowanych Polaków. 10 listopada w Koninie pojawili się umundurowani funkcjonariusze Gestapo lub SS. Tego samego dnia w więzieniu przy ul. Wodnej w Koninie przeprowadzono selekcję. Grupę osób przewieziono na teren cmentarza żydowskiego, gdzie kazano im stanąć nad wykopanym wcześniej dołem i strzelano im w tył głowy.

adminInformacjeM-GOK Ślesin Przy obelisku w Goraninie 8 listopada dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń z 1939 roku odbyła się uroczystość patriotyczna. Zebrani uczestniczy odśpiewali hymn narodowy, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie odczytali apel pamięci. Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin w wygłoszonym okolicznościowym przemówieniu przedstawił rys...Niezależny Portal Społeczności Gminy Ślesin
Podziel się tą wiadomością
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
112 razy przeczytano